Sławosz Uznański przygotowuje się do misji kosmicznej. Szkolenie już ruszyło

Sławosz Uznański przygotowuje się do misji kosmicznej. Szkolenie już ruszyło

Sławosz Uznański polskim kandydatem na lot w kosmos
Sławosz Uznański polskim kandydatem na lot w kosmos
Źródło zdjęć: © PAP
oprac. KMO
08.09.2023 18:35, aktualizacja: 08.09.2023 18:47

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przekazała, że Sławosz Uznański, polski astronauta, rozpoczął szkolenie, które ma na celu przygotowanie go do udziału w przyszłej misji kosmicznej.

"Z dniem 1 września Sławosz Uznański dołączył do ESA jako astronauta projektu oczekujący na lot w przyszłej misji kosmicznej" - podała ESA.

Sławosz Uznański, urodzony w 1984 roku, jest doświadczonym inżynierem systemów kosmicznych, który prowadził badania nad skutkami promieniowania. W ostatnim czasie pełnił rolę inżyniera odpowiedzialnego za największy akcelerator w CERN, Wielki Zderzacz Hadronów.

W listopadzie ubiegłego roku, po długim i skomplikowanym procesie rekrutacyjnym, do którego zgłosiło się ponad 22,5 tysiąca kandydatów z krajów członkowskich ESA, Uznański został wybrany na astronautę rezerwowego ESA.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Od 1 września tego roku Uznański jest członkiem Europejskiego Korpusu Astronautów (European Astronaut Corps). Przechodzi obecnie intensywny program szkolenia zapoznawczego, który ma na celu przygotowanie go do spełnienia wysokich standardów wymaganych podczas lotów kosmicznych.

Uznański wyraził swoje zadowolenie z możliwości uczestnictwa w szkoleniu. "Jestem bardzo szczęśliwy, że dostałem szansę i biorę udział w szkoleniu astronautów ESA, przygotowującym do przyszłych lotów kosmicznych. Kosmos zawsze był bardzo bliski mojemu sercu i zawsze uważałem się za urodzonego odkrywcę. W ostatnich latach nastąpił ogromny rozwój technologii i badań na niskiej orbicie okołoziemskiej, więc czekam na niezwykle ekscytujące czasy" – powiedział Uznański, cytowany w komunikacie ESA.

Sławosz Uznański jest obecnie kandydatem do załogowego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Planowany termin lotu to druga połowa 2024 roku.

Porozumienie w sprawie lotu na ISS zostało podpisane 4 sierpnia tego roku przez polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz amerykańską firmę z branży kosmicznej Axiom Space. Zgodnie z porozumieniem, polski astronauta wybrany do misji ma "skupić się na eksperymentach technologicznych".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)