SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [22.03.2020]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [22.03.2020]
Źródło zdjęć: © Selectivv

23.03.2020 02:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koronawirus w Polsce - jak przestrzegamy kwarantanny. Drukarką 3D w koronawirusa - w ciągu jednego dnia zaopatrzyli szpital w Zielonej Górze. Fantastyczny wynalazek Polaków uratuje więcej osób zarażonych koronawirusem. Koronawirus a pranie - profesor wyjaśnia, jak pozbyć się zagrożenia.

Koronawirus usidlił nas w domach, co widać po danych ze smartfonów. Czy Polacy faktycznie przestrzegają kwarantanny? Jeśli tak, to skąd tyle osób w parkach i na ulicach?

Razem z firmą Selectivv sprawdziliśmy, jak podczas pierwszego tygodnia kwarantanny zachowywali się Polacy. Na tapet wzięliśmy 6 wojewódzkich miast – Warszawę, Kraków, Gdańsk, Katowice, Wrocław i Poznań. Przez tydzień – od 14 do 20 marca – monitorowaliśmy smartfony prawie 125 tys. osób z tych miast.

Drukarką 3D w koronawirusa - w ciągu jednego dnia zaopatrzyli szpital w Zielonej Górze

Łukasz Więcek, Justyna Więcek oraz Eliza Zaborowska bohaterami szpitala w Zielonej Górze. Poprzez użycie druku 3D wyposażyli placówkę w przyłbice ochronne, których brakuje z powodu epidemii koronawirusa.

Fantastyczny wynalazek Polaków uratuje więcej osób zarażonych koronawirusem

Ventil to urządzenie opracowane przez naukowców z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. Dzięki niemu możliwa będzie niezależna wentylacja dwóch pacjentów jednocześnie. Pierwsze sto sztuk urządzenia ma powstać w ciągu najbliższych trzech tygodni.

Koronawirus a pranie - profesor wyjaśnia, jak pozbyć się zagrożenia

– Detergenty, takie jak mydło czy proszek do prania niszczą otoczkę wirusa i traci on w ten sposób możliwość zakażania komórek – tłumaczy dla "Rzeczpospolitej" prof. Marcin Bańbura, dyrektor Instytutu Medycyny Weterynaryjnej z SGGW.

W jego ocenie ważna jest także temperatura prania: – Jeśli użyjemy detergentu, plus temperatura wody wyniesie 60 stopni, to praktycznie zniszczymy wirusa – powiedział.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)