SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [16.12.2019]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [16.12.2019]
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Arkadiusz Stando

16.12.2019 21:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

16 grudnia 2019 roku może okazać się przełomowym dniem dla esportu w Polsce. Polski Związek Sportów Elektronicznych dołącza do Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich. Press Association wybrało najlepsze zdjęcia 2019 roku, a najnowsze Google Chrome dla Androida ma... spory problem. Oto, co działo się w świecie technologii i nauki.

To historyczny dzień dla milionów fanów esportu w Polsce. Podczas Kongresu Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich (PKSN), Polski Związek Sportów Elektronicznych, instytucja promująca esport nad Wisłą, został oficjalnie 50. członkiem Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich.

To symboliczna chwila, która znacząco zbliża do siebie światy sportu i e-sportu w Polsce. Polski Związek Sportów Elektronicznych stał się pierwszą instytucją esportową w Polsce, która dołącza do tego grona.

Najlepsze zdjęcia 2019 roku wybrane przez Press Association

Jedna z największych i najsłynniejszych agencji prasowych przedstawiła swój ranking zdjęć 2019 roku. Istnieje od ponad 150 lat, a w jej skład wchodzą znane firmy, jak: Daily Mail and General Trust, News UK oraz UBM.

Press Association dostarcza nie tylko informacji prasowych z całego świata, ale także zdjęć, tekstów filmów oraz wszelkich danych. PA posiada aż 20 milionów zdjęć online, oraz 10 milionów zdjęć w wersji fizycznej. Ich ranking najlepszych fotografii tego roku możecie znaleźć pod tym adresem.

Chrome 79 na Androida z kuriozalnym problemem

Wydanie wersji Google Chrome nr 79 na Androida miało być swego rodzaju przełomem. Najnowsza aktualizacja miała pomagać chronić użytkowników przed atakami phishingowymi, a wyszło... jak zwykle. Wygląda na to, że wersja 79 posiada lukę, umożliwiającą utratę danych na rzecz innych aplikacji.

O co chodzi, i w jaki sposób inne aplikacje mogą uzyskiwać dane z Chrome? To przez tzw. środowisko WebView. Pozwala ono na wyświetlanie stron internetowych w obrębie aplikacji, lub nawet jest schematem do tworzenia aplikacji mobilnych dla stron internetowych. Tak działa np. Allegro.

Jak tłumaczy jeden z inżynierów odpowiedzialnych za projekt Chromium, w Chrome 79 zmieniono lokalizację plików użytkownika związanych z WebView. W wyniku niedopatrzenia nie zadbano natomiast o ich przeniesienie do nowego folderu. Niestety, nie jest jasne, czy pliki pozostały w starej lokalizacji, czy może jednak zostały usunięte.

Odkryto pierwszą na świecie sztukę - malowidło na ścianach jaskini sprzed 44 tysięcy lat

Dotychczas, za najstarsze odnalezione malowidła naścienne, uznawano te znajdujące się na terenach Francji i Hiszpanii. Datuje się ja na powstałe 44 tysiące lat temu. Okazuje się, że w tym samym okresie na wyspie Celebes w Indonezji powstawały nawet nie takie same, ale dużo ciekawsze dzieła.

W jednej z jaskiń na Celebes odkryto namalowaną na ścianach opowieść. Ogromny mural przedstawia walkę myśliwych z różnymi zwierzętami. Eksperci mieli kłopot, żeby w ogóle dostać się do tych prehistorycznych dzieł sztuki. Znajdowały się aż 4,5 metra nad podłożem jaskini.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)