Odkryto najstarsze malowidła w historii człowieka. Mają prawie 44 tysiące lat

Odkryto najstarsze malowidła w historii człowieka. Mają prawie 44 tysiące lat
Źródło zdjęć: © Nature | Maxime Aubert
Arkadiusz Stando

16.12.2019 15:06

Archeolodzy odkryli najstarsze znane malowidła w historii człowieka, będące opisem zdarzenia - połowu zwierzyny. To najprawdopodobniej pierwsza zilustrowana ludzka opowieść. Eksperci sądzą, że może łączyć także motywy religijne.

43900 lat temu na indonezyjskiej wyspie Celebes powstało pierwsze znane ludzkie malowidło. Znalazło się na ponad 4,5 metrowej płaszczyźnie ściany jaskini, wysoko, bo aż 3,5 metra w górę od podłoża. W tym trudno dostępnym miejscu przedstawiono walkę między człowiekiem i dzikiem oraz anoa. Artysta pozostawił nawet swój podpis w formie odcisku dłoni na ścianie.

Obraz
© Nature | Maxime Aubert

Najstarsze malowidła przedstawiające ludzką opowieść

Naukowcy uznali malunki za pierwsze znane w historii człowieka dzieło sztuki. Mural znajduje się w pomieszczeniu nazwanym Liang Bulu'Sipong 4, w jaskini o tej samej nazwie. Odkrycie przypisuje się Maximowi Aubertowi oraz jego współpracownikom, zespołowi archeologów z Uniwersytetu Griffitha.

"Scena polowania jest – według naszej wiedzy – najstarszym przykładem opowiadanej historii i najstarszym dziełem sztuki figuratywnej" - napisali naukowcy w czasopiśmie naukowym "Nature". Na wyspie Celebes odkryto łącznie 242 jaskinie z malowidłami sprzed co najmniej 40 tysięcy lat.

Jeszcze do niedawna sądzono, że jedyne tego typu malowidła można znaleźć na terenie Europy. Pochodzące z podobnego okresu czasowego malunki na ścianach jaskiń na granicy dzisiejszej Hiszpanii i Francji były dotychczas uważane za rekord. Jest ich blisko kilkadziesiąt, a szczególnie wyróżnia się 11 z nich.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)