SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [11.08.2020 r.]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [11.08.2020 r.]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [11.08.2020 r.]
11.08.2020 22:00

Łuska z napisem "Made in Poland" znaleziona podczas zamieszek w Mińsku, niepokojące wieści dotyczące koronawirusa oraz "noc spadających gwiazd". Poniżej przeczytacie też o niezwykłych szachach wartych 2,4 mln złotych oraz odkryciu na Ceres. Zapraszamy na SkróTech.

Internet obiegło zdjęcie łuski z napisem Made in Poland, która została znaleziona podczas zamieszek w Mińsku na Białorusi przez Sławomira Sierakowskiego - socjologa, publicystę oraz redaktora naczelnego "Krytyki Politycznej". - Na jednym boku jest napis ONS 2000 - 70, na drugim Made in Polska, a na kryzie FAM 12 Pionki - opisuje Sierakowski, który cały czas przebywa w Mińsku i relacjonuje tamtejsze wydarzenia. Głos w sprawie zabrało Ministerstwo Obrony Narodowej. Obszerny artykuł dotyczący znalezionej amunicji możecie przeczytać pod tym linkiem.

Koronawirus wcale nie jest jak grypa

Infekcja wywoływana koronawirusem SARS-CoV-2 często porównywana jest do grypy. Najnowsze badania przeprowadzone przez włoską lekarkę udowadniają, iż COVID-19 jest zdecydowanie groźniejszy, gdyż poważnie uszkadza narządy w organizmie człowieka. Dr Ilaria Muller poinformowała, że 15 procent osób, u których zdiagnozowano koronawirusa, wykazywało symptomy uszkodzenia tarczycy. Skutkowało to niebezpiecznie wysokim poziomem hormonów tarczycy we krwi. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule.

Perseidy 2020 już dziś w nocy

"Noc spadających gwiazd" już dziś. Maksimum roju Perseidów będziemy mogli zaobserwować w nocy z 11 na 12 oraz z 12 na 13 sierpnia. Przez te dwie noce na niebie będzie można dostrzec nawet 100 "spadających gwiazd" w ciągu godziny. O tym czym są Perseidy oraz jak je oglądać, dowiecie się czytając ten artykuł.

Szachy warte 2,4 mln złotych

Muzeum Gdańska wydało ok. 2,4 mln złotych na bursztynowe szachy. Wyjątkowy egzemplarz stanie się jedną z atrakcji Muzeum Bursztynu tworzonego w Wielkim Młynie. Muzeum chciało zakupić niezwykły przedmiot dużo wcześniej, jednak nie dysponowało wówczas wystarczającymi funduszami. Liczące około 330 lat szachy najprawdopodobniej zostały zaprojektowane przez Michaela Redlina, jednego z najbardziej cenionych bursztynników swoich czasów. Więcej na temat unikatowego nabytku przeczytacie w tym artykule.

Odkrycie na Ceres

Do tej pory sądzono, że planeta karłowata Ceres jest dość prymitywnym kawałkiem skały, jednak sonda kosmiczna NASA Dawn rzuciła zupełnie nowe światło na ten kosmiczny obiekt. Najnowsze badania opublikowane m.in. w Nature Astronomy sugerują, że pod skalną skorupą znajduje się zbiornik słonej wody, który może obejmować całą planetę. Odkrycie NASA jest niezwykle istotne, gdyż Agencja ma w planach wysłanie misji kosmicznej na Ceres, której celem będzie ocena możliwości jej kolonizacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)