SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [09.04.2020]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [09.04.2020]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [09.04.2020]
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
10.04.2020 05:55

Kolejny dzień upłynął pod znakiem zderzania się z problemami wynikającymi z pandemii koronawirusa. Niewątpliwie najważniejszą wiadomością jest przedłużenie działania obostrzeń, wprowadzonych przez rząd oraz nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych od 16 kwietnia.

Nowe obostrzenie związane z pandemią koronawirusa zostało ogłoszone przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego na specjalnej konferencji. Od przyszłego czwartku (16 kwietnia) każdy będzie musiał zasłaniać nos i usta w miejscach publicznych. Nie muszą być one jednak zasłonięte maską. Wystarczy do tego na przykład szalik.

Ponadto rząd ogłosił także przesunięcie wszystkich egzaminów szkolnych łącznie z maturami. O nowych terminach uczniowie mają dowiedzieć się w ciągu trzech tygodni.

Lek na koronawirusa. Okazał się skuteczny u myszy

Mnóstwo naukowców w pocie czoła pracuje nad znalezieniem leku na koronawirusa. Zespołowi badaczy złożonemu z naukowców z Emory University, Vanderbilt University Medical Center w Nashville i University of North Carolina w Chapel Hill, udało się przeprowadzić badanie na myszach, w którym lek o nazwie EIDD-2801 skutecznie zablokował replikację koronawirusa, która prowadzi do choroby COVID-19.

Medykament wykazał także obiecujące rezultaty w eksperymentach z próbkami ludzkich komórek.

Eksperci pracują nad respiratorem, który działa na baterie

W europejskich laboratoriach należących do CERN naukowcy pracują nad respiratorem zasilanym bateriami. Sprzęt jest przeznaczony dla osób z łagodnym przebiegiem choroby COVID-19 i dla pacjentów wracających do zdrowia. Dzięki temu standardowe respiratory będą mogły być lepiej dostępne dla chorych z poważniejszymi objawami.

Nowy model respiratora powinien być ukończony w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)