SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [01.10.2019]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [01.10.2019]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [01.10.2019]
Źródło zdjęć: © Fotolia
Arkadiusz Stando
01.10.2019 21:17

Co najmniej dwa groźne wirusy próbują okraść nas z pieniędzy. Tym razem to Trojan Emotet, rozsyłany e-mailami, oraz groźny do zauważenia WIBattack, przejmujący kontrolę nad kartą SIM za pomocą SMS. Dzieje się w świecie technologii.

Trojan Emotet zaatakował już skutecznie między innymi PKO i mBank. Jego zasada działania jest prosta. Zaczyna się od e-maila, który nawet nie budzi podejrzeń. Wewnątrz posiada załącznik w pliku doc., który nie przypomina wirusa. W środku kryje się jednak pułapka.

Po otwarciu pliku w Wordzie prosi nas o uruchomienie makra, które ściągnie trojana i zainfekuje komputer. Będzie kompatybilny z większością zdolnych do obsługi programów w tym nawet pakiet Office 97. Nawet antywirus niewiele pomoże. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Trojan Emotet atakuje polskie firmy. Możesz być następną ofiarą.

Nie tylko Emotet. Eksperci informują o nowym wirusie, który atakuje telefony

Nawet jeżeli niczego nie pobierasz, wirus i tak cię znajdzie. Po ostatnich doniesieniach o Simjacker oraz WIBattack możesz być tego pewien. Wystarczy, że twoje urządzenie posiada kartę SIM, obsługującą jedną z dwóch aplikacji, a odbierze niebezpieczny pakiet, przekazujący dostęp do urządzenia.

Z pomocą wirusa, oszuści mogą do woli wysyłać płatne SMS-y czy wykonywać połączenia. Poznają także naszą lokalizację i mogą także przeglądać internet. Niewiele możemy zrobić, jeśli nasza karta SIM jest wystawiona na atak. Na całe szczęście jest ich niewiele i prawdopodobnie należą do przestarzałych wersji. Warto zmienić kartę SIM, jeśli jest wiekowa.

Wyciekły zdjęcia nowych urządzeń Microsoftu z serii Surface

Już jutro zobaczymy nowe Microsoft Surface Pro 7, Surface Laptop 3 i Surface z ARM. A tak naprawdę zobaczyliśmy już dziś, bo zdjęcia tych produktów wyciekły do sieci. Urządzenia pojawiły się na Twitterze Evana Blassa, który często dociera do wiarygodnych zdjęć tego typu produktów jeszcze przed premierą.

iPhone 7 za 999 zł na Allegro Smart! Week

Allegro szaleje z wyprzedażami. Jedną z czołowych ofert Allegro Smart! Week jest iPhone 7, który kupimy za jedne 999 zł. Podczas premiery, ceny tego smartfona zaczynały się od 3349 zł.

Czarna dziura w Układzie Słonecznym? Twierdzą, że to możliwe

Chociaż brzmi to irracjonalnie i totalnie absurdalnie, to jest to możliwe. Na pokłosiach Układu Słonecznego może znajdować się pierwotna czarna dziura. To obiekt o charakterystyce zupełnie innej, niż naturalna czarna dziura. O ile w ogóle istnieje, bo do dziś pozostaje tylko hipotetycznym zjawiskiem.

Skąd taki pomysł? Od kilku, a nawet kilkunastu lat poszukuje się obiektu winnego zjawisku zakrzywionej orbicie obiektów transneptunowych. Niektóre planetoidy bardzo odległe od Słońca, poruszają się tak, jakby coś "wyciągało" je w kierunku odsłonecznym.

Od lat sądzono, że winną jest dziewiąta planeta, zwana także "Planetą X". Naukowcy rzucają jednak nowe światło na cały proceder. Skoro od tylu lat nie możemy znaleźć planety znajdującej się tuż obok nas, to może szukamy złego obiektu. Twierdzą, że istnienie pierwotnej czarnej dziury wyjaśniłoby tą oraz inną zagadkę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)