Skracanie linków - przykładowe narzędzia

Skrócone linki świetnie sprawdzają się w sytuacjach, kiedy chcemy podzielić się czymś ciekawym na naszym profilu na portalu społecznościowym, ale mamy ograniczoną liczbę znaków, bądź gdy chcemy, by nasz link został zapamiętany i wyglądał estetycznie oraz profesjonalnie w tekście. W sieci internetowej znajdziemy obecnie mnóstwo narzędzi do skracania linków, a oto kilka z nich.

Skracanie linków - przykładowe narzędzia
Źródło zdjęć: © Fotolia | Volodymyr Krasyuk
Sylwia Ścibak

08.08.2017 12:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Skracanie linków przez bitly.com

Jedną z najbardziej znanych aplikacji internetowych do skracania linków (o ile nie najbardziej znaną) jest bitly.com. Strona ta oferuje nie tyle skracanie długich linków, co dostosowanie ich do rodzaju oraz treści naszego internetowego przekazu, a to ułatwia zapamiętywanie. Domyślnie nasz skrócony link w bitly będzie wyglądał np. tak: bit.ly/Kt30l, ale możemy go zamienić na taki link: bit.ly/MojaPrezentacja.

Ponadto narzędzie bit.ly analizuje liczbę kliknięć w nasz skrócony odnośnik, co pozwala monitorować popularność treści w nim zawartej, a także umożliwia umieszczenie w linku nazwy naszej własnej domeny zamiast cząstki „bit.ly”.

Obsługa bit.ly jest bardzo prosta: wystarczy założyć konto, a potem dokonać jego autoryzacji za pomocą profilu na Facebooku bądź Twitterze.

Narzędzie bitly dostępne jest również jako aplikacja do ściągnięcia np. na urządzenia z Androidem.

Skracanie linków przez tiny.pl

Strona do skracania linków tiny.pl jest prosta i minimalistyczna, ale poza skracaniem linków umożliwia również sprawdzenie treści kryjącej się za skróconym linkiem, którego zawartości nie jesteśmy pewni. Narzędzie tiny.pl może także automatycznie rozszyfrowywać skrócone linki, wymagane jest jednak włączenie obsługi plików cookie.

Strona tiny.pl oferuje skracanie linków za darmo.

Skracanie linków przez xurl.pl

Strona ta oferuje ustawienie opcji skracania linków, tj. możemy nadać nazwę naszemu krótkiemu odnośnikowi, możemy założyć także hasło, ustawić datę jego wygaśnięcia, liczbę użyć (od 1 do nielimitowanego użycia) oraz typ (link publiczny, link prywatny).

Narzędzie xurl.pl pozwala także wybrać domenę naszego odnośnika, np. burl.pl, gurl.pl, ourl.pl oraz umożliwia założenie konta, dzięki któremu będziemy mogli np. monitorować liczbę kliknięć w nasz link.

Skracanie linków przez utn.pl

Narzędzie utn.pl, podobnie jak bitly.com, pozwala na dostosowywanie nazwy skracanego linku oraz na monitorowanie liczby kliknięć. Ponadto umożliwia nałożenie hasła na link oraz zawiera funkcję tzw. geotargetowania, dzięki której możemy przekierować użytkowników zagranicznych na stronę za pomocą naszego skróconego linka. Wystarczy jedynie podać nazwę pożądanego państwa.

Ponadto serwis utn.pl pozwala grupować nasze linki w celu ułatwienia dostępu oraz przeglądać zaawansowane statystki kliknięć w odnośnik. Takie możliwości dostępne są jednak po założeniu konta.

Skracanie linków przez goo.gl

Znana niemalże wszystkim firma Google również posiada własne narzędzie do skracania linków. Strona goo.gl, tak jak wyżej wymienione skracacze linków, jest bardzo prosta w obsłudze i pozwala śledzić popularność naszego skróconego odnośnika.

Komentarze (1)