Jak zmienić rozmiar zdjęcia - sposoby

Jak zmienić rozmiar zdjęcia - sposoby
Źródło zdjęć: © iStock.com | jacoblund

22.06.2017 10:20, aktual.: 26.03.2019 22:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zmiana rozmiaru zdjęcia jest jedną z podstawowych czynności związanych z edycją grafiki, dlatego można ją wykonać bez trudu przy użyciu prostych programów graficznych.

Zmiana rozmiaru zdjęcia - podstawowe zasady

Kiedy zmieniamy rozmiar zdjęcia, musimy pamiętać o tym, że jego jakość również się zmieni. Zatem jeżeli zdjęcie o rozdzielczości 1040 x 780 px przekształcimy na zdjęcie o mniejszej rozdzielczości, np. 600 x 450 px, to wówczas w dużym powiększeniu będziemy widzieć większe, wyraźniejsze piksele, z których składa się to zdjęcie, aniżeli wówczas, kiedy powiększalibyśmy to samo zdjęcie do tego samego stopnia w rozdzielczości 1040 x 780 px.

Podobnie będzie w odwrotnym przypadku: powiększanie zdjęcia z małej rozdzielczości na dużą rozdzielczość. Nie jest możliwe bezstratne powiększanie i zmniejszanie rozmiaru zdjęcia.

Dzieje się tak dlatego, że zdjęcia, grafiki komputerowe bądź skany należą do grupy tzw. grafiki rastrowej, która charakteryzuje się tym, że elementy obrazu składają się z ogromnej liczby pikseli, które w odpowiednim położeniu i konfiguracji tworzą w całości czytelny dla nas obraz. Jeżeli powiększamy obraz to powiększamy również piksele, a więc jeśli jest ich więcej na danym obszarze, obraz jest lepszej jakości.

Należy też pamiętać o tym, że zmieniając rozmiar zdjęcia, musimy zachować jego proporcje. Jeżeli tych proporcji nie zachowamy, wówczas elementy na zdjęciu staną się nienaturalnie rozciągnięte lub zwężone.

Jak zmienić rozmiar zdjęcia w programie Paint?

Nie trzeba posiadać skomplikowanych programów graficznych, aby zmienić rozmiar zdjęcia. Wystarczy, że otworzymy zdjęcie w programie Paint i wybierzemy opcję „Zmień rozmiar”, znajdującą się na górnym pasku opcji. Nie musimy się martwić o to, czy proporcje zostaną zachowane: program automatycznie dostosuje liczbę pikseli.

Obraz
© Sylwia Ścibak własne

Jak zmienić rozmiar zdjęcia w programie Gimp?

Przydatnym, graficznym narzędziem, które niejednokrotnie potrafi zastąpić Adobe Photoshopa, jest Gimp, który można ściągnąć za darmo z internetu i który posiada również wersję na Linuxa. Wystarczy jedynie otworzyć zdjęcie, wybrać z górnego pasku opcji zakładkę „Obraz” i kliknąć w polecenie „Skaluj obraz”.

Obraz
© Sylwia Ścibak własne

W tym przypadku również nie musimy martwić się o to, że zmienią się proporcje obrazu, chociaż możemy wyłączyć funkcję automatycznego dostosowywania liczby pikseli w pionie i poziomie: wystarczy tylko kliknąć w znajdującą się obok pól "Szerokość" i "Wysokość" ikonkę ogniwa łańcucha.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)