Składniki życia. Mogą powstawać przy młodych gwiazdach

Składniki życia. Mogą powstawać przy młodych gwiazdach

Młode gwiazdy
Młode gwiazdy
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | NASA, ESA, CSA, STScI, J. DePasquale (STScI)
Wojciech Kulik
01.12.2023 08:43

Nowe badanie sugeruje, że w pobliżu młodych gwiazd, w drobnych cząstkach lodu, może dochodzić do powstawania prostego aminokwasu: kwasu karbaminowego. Aby potwierdzić tę teorię, naukowcy mogą dostosować różne obecnie działające obserwatoria, w tym Teleskop Jamesa Webba, do poszukiwań tego związku chemicznego.

Od dawna panuje przekonanie, że pierwsze aminokwasy - podstawowe składniki niezbędne do życia - mogły powstać w wyniku różnych reakcji chemicznych w tzw. pierwotnej zupie, która pokrywała pradawną Ziemię.

Jednak alternatywna teoria sugeruje, że aminokwasy mogły zostać dostarczone na Ziemię z kosmosu za pośrednictwem meteorytów. Te kosmiczne skały mogły zgromadzić aminokwasy, przelatując na swojej długiej podróży przez liczne cząstki lodu.

Składniki życia przy młodych gwiazdach

Zespół badaczy z University of Hawaii w Manoa zdecydował się na dokładne zbadanie reakcji, które mogą zachodzić w takich lodowych skupiskach w kosmosie. W tym celu naukowcy powoli podgrzewali cząstki lodu, które, podobnie jak te znajdujące się w przestrzeni kosmicznej, zawierały amoniak i dwutlenek węgla.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podczas tych badań zauważyli, że w temperaturze pomiędzy -234 a -211 stopni Celsjusza dochodziło do powstawania karbaminianu amonu oraz kwasu karbaminowego, który jest najprostszym aminokwasem. Na podstawie tych obserwacji naukowcy doszli do wniosku, że te cząstki mogą powstawać już w najzimniejszych, początkowych stadiach formowania się gwiazd.

W wyższych temperaturach dwie cząsteczki kwasu karbaminowego mogą połączyć się ze sobą, tworząc stabilny gaz. Ponadto, mogą one przekształcić się w bardziej złożone aminokwasy. Na podstawie tych wyników badacze wysnuli hipotezę, że wspomniane substancje mogły znaleźć się w pierwotnym materiale różnych systemów planetarnych, w tym naszego Układu Słonecznego, i zostać dostarczone na Ziemię za pośrednictwem meteorytów lub komet.

Naukowcy podkreślają, że poszukiwanie tych związków w przestrzeni kosmicznej jest możliwe za pomocą odpowiednio dostrojonych silnych instrumentów, takich jak Teleskop Jamesa Webba.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)