Skarb byłego pilota myśliwców odnaleziony po 10 latach. Pomogła w tym jego autobiografia

Skarb byłego pilota myśliwców odnaleziony po 10 latach. Pomogła w tym jego autobiografia
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Modzelewska

10.06.2020 10:38, aktual.: 15.06.2020 21:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Forest Fenn wpadł na nietypowy pomysł. W obliczu śmierci postanowił zrobić coś dla ludzkości, ale nie do końca za darmo. Ukrył skarb o wartości 2 mln dolarów, aby zmotywować Amerykanów do większej aktywności fizycznej. Wskazówki, które miały pomóc w jego odnalezieniu, zawarł w swojej autobiografii.

Forest Fenn, były pilot myśliwców i właściciel galerii sztuki w Santa Fe, zachorował na raka nerki. Jego rokowania nie były dobre. Mężczyzna mający przed sobą widmo zbliżającej się śmierci, postanowił, że przed jej nadejściem zrobi dobry uczynek dla ludzkości.

Ukryty skarb

Fenn chciał skłonić Amerykanów do większej aktywności fizycznej. W tym celu ukrył skrzynkę ze skarbem o wartości 2 mln dolarów, o czym poinformował publicznie. Wskazówki dotyczące jego lokalizacji zawarł w swojej autobiografii.

W treści książki "The Thrill of the Chase", która ukazała się w 2010 roku, znalazło się 9 podpowiedzi dotyczących skarbu. Przez 10 lat szukało go blisko 350 tys. osób. Wielu ochotników zdecydowało się nawet na rezygnację z pracy, aby móc w całości oddać się poszukiwaniom. A te nie były łatwe - odnalezienie skarbu aż 5 osób przypłaciło własnym życiem.

Sam Fenn uważał, że skarb nie został ukryty w miejscu niebezpiecznym czy trudno dostępnym. Podkreślał, że gdy go chował, miał prawie 80 lat. W 2017 roku po śmierci kolejnego poszukiwacza skarbów Fenn apelował o to, aby ludzie nie ryzykowali swoim życiem.

Cenne znalezisko

Z czasem mężczyzna zaczął zdradzać coraz więcej nowych wskazówek. Jego wypowiedzi wskazywały, że skarb został ukryty w Górach Skalistych, na wysokości blisko 1500 metrów nad poziomem morza. Jest zlokalizowany między Santa Fe i granicą z Kanadą, ale nie jest ukryty w żadnym grobowcu czy kopalni.

Fenn dożył momentu znalezienia skarbu, dzięki czemu był w stanie potwierdzić autentyczność znaleziska. W skrzyni z brązu znajdował się skarb o wadze 10 kilogramów. Odkrywca otrzymał złote monety, samorodki złota, cenną biżuterię z rubinów, szmaragdów, szafirów, a także wiele wartościowych figurek.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (37)
Zobacz także