Znaleziono skarb sprzed 2000 lat. To największe tego typu odkrycie na Lubelszczyźnie

Znaleziono skarb sprzed 2000 lat. To największe tego typu odkrycie na Lubelszczyźnie

Znaleziono skarb sprzed 2000 lat. To największe tego typu odkrycie na Lubelszczyźnie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | A. Hyrchała
01.04.2020 12:25

5,5 kg srebrnych monet - to największy skarb z okresu rzymskiego, jaki kiedykolwiek znaleziono na Lubelszczyźnie. Mimo że odkrycia dokonano w 2019 roku, to dopiero teraz skarb trafił do Muzeum w Hrubieszowie.

- Bez wątpienia jest to największy skarb z okresu rzymskiego na Lubelszczyźnie i jeden z największych znalezionych dotychczas w Polsce - poinformował dyrektor Muzeum w Hrubieszowie Bartłomiej Bartecki w rozmowie z PAP.

Niezwykłego znaleziska dokonano w 2019 roku, na polu w okolicy Cichobórza na południe od Hrubieszowa. Monety lezące na polu uprawnym dostrzegł jeden z rolników - Mariusz Dyl, o czym poinformował specjalistów.

Wykopaliska na terenie wskazanym przez pana Mariusza były prowadzone przez zespół archeologów oraz wolontariuszy, w skład których wchodził też odkrywca niezwykłego znaleziska. Skarb był rozwleczony przez maszyny rolnicze na przestrzeni ponad 100 metrów, ale ostatecznie udało się odnaleźć 1753 srebrnych monet.

Na najwcześniejszych z nich widnieje wizerunek cesarza rzymskiego Nerwy, a na najpóźniejszych - Septymiusza Sewera. Dzięki temu badacze określili, że monety wybijano w okresie 100 lat między I a II w. n.e. W tym okresie tereny Lubelszczyzny były zamieszkałe przez Wandalów, którzy zostali wyparci przez Gotów ze Skandynawii.

- Nie obyło się bez walk. Z tego okresu znamy liczne wandalskie cmentarze, na których pochowano wojowników z rytualnie zniszczoną bronią - opowiada Bartecki. Zakopane monety również świadczą o tym, że Wandalowie planowali powrócić na te ziemie. - Być może Wandalowie liczyli na to, że w niedalekiej przyszłości powrócą do swoich siedzib, dlatego zdecydowali się zakopać monety - dodaje dyrektor Muzeum.

Specjaliści ocenili, że skarb ma wartość m.in. sześcioletniego żołdu legionisty rzymskiego z tego okresu. Podkreślają, że z pewnością był to niemały majątek. Teraz monety przeanalizują eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego, co może potrwać nawet rok. Jednak już teraz można obejrzeć znalezisko w Muzeum w Hrubieszowie.

- Ze względu na zagrożenie koronawirusem przygotujemy w najbliższych tygodniach wirtualną ekspozycję - zapowiedział Bartecki. - Zamierzamy też za pośrednictwem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie wystąpić o nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla znalazcy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)