Skakun królewski - jadowity pająk polujący jak kot. Przypłynął do Polski z USA

Skakun królewski - jadowity pająk polujący jak kot. Przypłynął do Polski z USA
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

17.05.2019 14:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy mieszkaniec Warszawy oddał na przegląd do warsztatu świeżo sprowadzone z USA auto, mechanicy znaleźli na desce rozdzielczej wielkiego, jadowitego pająka. Po zbadaniu okazało się, że to skakun królewski - gatunek niewystępujący w Polsce.

Jak podaje straż miejsca skakun królewski przypłynął do Polski statniem z USA i tak znalazł się w sprowadzonym samochodzie. Dla mechaników musiał być to niewątpliwie szok, kiedy zobaczyli dużych rozmiarów pająka spacerującego po desce rozdzielczej. Ekopatrol przewizół pająka CITES (ośrodka dla egzotycznych zwierząt odłowionych przez policję, straż miejską i służby celne), gdzie potwierdzono gatunek pająka. Pająkowi zagwarantowano opiekę w CITES.

Skakun królewski - występowanie

Skakun królewski (Phidippus regius) to pająk, który występuje na południowowschodnim wybrzeżu USA oraz na Karaibach. Ich ciało ma ok. 2 cm długości i są uważane przez hodowców za bardzo inteligentne. Skakun królewski należy do rodziny skakunowatych, czyli pajątków, które zammiast tkać pajęczynę, skaczą na swoje ofiary. W Polsce można znaleźć kilkadziesiąt przedstawicieli tej rodziny, a wiele skakunowatych jest hodowanych w domach. Ich zachowanie różni się od innych pająków, a sposób pojowania kojarzy się z kocim. Jest jadowity, ale nie groźny dla człowieka

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)