Sieć wystarczająca, by złapać człowieka. Ten pająk jest do tego zdolny

Natura nigdy nie przestaje nas zaskakiwać i zadziwiać. Tak jest w przypadku tej gigantycznej pajęczyny znalezionej w Missouri w USA. Pająki takie jak ten, który jest za nią odpowiedzialny, możemy spotkać również w Polsce.

Gigantyczna pajęcza sieć sfotografowana w Missouri w USA
Gigantyczna pajęcza sieć sfotografowana w Missouri w USA
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

05.10.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:05

Zdjęcie gigantycznej pajęczyny trafiło do sieci, dzięki pracownikowi Missouri Deptartment of Conservation. Jak czytamy w informacji podanej przez Departament na Facebooku, sieć została stworzona przez pająka z rodziny krzyżakowatych, której przedstawicieli można spotkać również w Polsce.

Eksperci wyjaśniają, że pająki te są zdolne do tworzenia ogromnych pajęczyn, jednak tak duże, jak ta na zdjęciu zdarzają się niezwykle rzadko. "Ich sieci są najbardziej zauważalne późnym latem i jesienią, kiedy owady osiągają największe rozmiary", czytamy dalej w komunikacie Missouri Deptartment of Conservation.

Komentarze pod niezwykłym zdjęciem są podzielone. Część osób uważa, że pajęcza sieć jest przerażająca, inni doceniają piękno pracy i wytrwałość pająka. Niezależnie od opinii na temat samych pająków, warto okazać szacunek ich umiejętnościom tkania nici łownych (pajęczyn). 

Warto w tym momencie również przypomnieć o niezwykłych właściwościach nici, które wytrzymują dwukrotnie więcej niż stal o tym samym przekroju. Matka natura zdecydowanie potrafi zadziwić, zarówno pozytywnie, jak i w nieco przerażający sposób.  

Pająki krzyżakowate

Rodzina krzyżakowatych obejmuje około 3000 gatunków pająków. Większość z nich to dość duże osobniki o owalnym odwłoku i zamieszkują wszystkie strefy klimatyczne. W Polsce rozpoznano 50 ich gatunków, głównie z rodzaju Araneus, Araniella i Larinioides. Pająk, którego sieć sfotografowano w Missouri również należał do rodzaju Araneus. Krzyżaki są jadowite, jednak niegroźne dla człowieka.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)