Trwa ładowanie...
d1yi1se

Globalne ocieplenie wpływa na wzrost liczebności arktycznych pająków. Naukowcy ostrzegają

Naukowcy z duńskiego uniwersytetu w Aarhus opublikowali badania ukazujące wpływ globalnego ocieplenia na wzrost liczebności pająków pogońcowatych zamieszkujących Arktykę. Zdaniem ekspertów może się to przyczynić do zaburzenia równowagi ekologicznej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Globalne ocieplenie ma wpływ na wzrost populacji arktycznych pająków
Globalne ocieplenie ma wpływ na wzrost populacji arktycznych pająków (YouTube)
d1yi1se

Globalne ocieplenie oraz wynikający z niego wzrost temperatur panujących w Arktyce, służy niektórym zamieszkującym ją gatunkom zwierząt, przyczyniając się do gwałtownego wzrostu ich populacji. Wśród nich znajdują się m.in. pająki należące do rodziny pogońcowatych.

Badania opublikowane przez naukowców z uniwersytetu w Aarhus są pierwszym odnotowanym wpływem globalnego ocieplenia na bezkręgowce. - Posiadamy obecnie największą grupę pająków zebranych w Arktyce. To pokazuje, jak małe zwierzęta, które ją zamieszkują, zmieniają swoje przystosowania w związku ze zmianami klimatu - mówi naukowiec Toke T. Høye.

d1yi1se

Zespół pracujący na stacji badawczej Zackenberg w północno-wschodniej Grenlandii oszacował, że pająki z rodziny pogońcowatych, podczas krótkiego arktycznego lata wydają na świat dwa razy więcej potomstwa niż kilkanaście lat temu.

Czytaj także: Sadzenie nowych drzew może nie tylko nie pomóc klimatowi, ale nawet mu zaszkodzić

- Takie zmiany nie były wcześniej obserwowane, a dowody wskazują, że zjawisko to odgrywa istotną rolę dla arktycznych owadów i pająków - mówi Toke T. Høye z Uniwersytetu Aarhus. Eksperci ostrzegają, że wzrost populacji pająków zamieszkujących tundrę arktyczną może przyczynić się do prawdziwej katastrofy dla ich ofiar, co w konsekwencji zaburzy równowagą ekologiczną.

Badania zostały opublikowane na łamach "Proceedings of the Royal Society B".

Zobacz także: Burze z gradem i trąba powietrzna na wschodzie Polski. IMGW ostrzega i ogłasza alert

d1yi1se

Podziel się opinią

Share
d1yi1se
d1yi1se
Więcej tematów