Shuttleworth: Microsoft też będzie walczył z patentami

Shuttleworth: Microsoft też będzie walczył z patentami

24.05.2007 14:30, aktual.: 25.05.2007 09:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koncern z Redmond nie wykorzysta swoich praw patentowych do walki z Linuksem, ponieważ nie jest w stanie wygrać takiej batalii - twierdzi Mark Shuttleworth, południowoafrykański milioner i twórca dystrybucji Ubuntu Linux. Shuttleworth skomentował w swoim blogu ostatnie doniesienia o patentowych planach koncernu - jego zdaniem za kilka lat Microsoft też będzie walczył z patentami na oprogramowanie.

Zdaniem twórcy Ubuntu, zarówno Microsoft, jak i twórcy oprogramowania open-source ( m.in. Linuksa ), są po tej samej stronie w kwestii patentów - z tym, że koncern z Redmond sobie jeszcze tego nie uświadomił. _ "Jestem pewien, że za kilka lat Microsoft będzie ostro zwalczał patenty na oprogramowanie. Koncernowi bardzo zależy na tym, by wciąż wprowadzać na rynek nowe programy czy systemy operacyjne - a jako, że patenty stanowią prawdziwe pole minowe dla twórców software'u, to Microsoft wcześniej czy później wdepnie na jakąś minę" _ - komentuje Shuttleworth. Jego zdaniem, już wkrótce koncern może się spodziewać coraz częstszych pozwów, a kolejne odszkodowania wypłacane właścicielom patentów mogą poważnie zagrozić rozwojowi firmy.

_ "Microsoft przegra wojnę patentową, jeśli ją rozpocznie - jestem pewien, że ludzie z Redmond mają świadomość tego faktu. Największym zagrożeniem - zarówno dla Microsoftu, jak i dla twórców Linuksa - będą pozwy patentowe, składane przez firmy czy osoby, które NIE TWORZĄ oprogramowania, lecz tylko patentują rozwiązania, które z czasem ktoś może zastosować w swoim produkcie" _ - pisze w swoim blogu Mark Shuttleworth.

Przedsiębiorstwa, które nie oferują żadnych produktów, tylko zajmują się czerpaniem zysków z licencjonowania patentów są, zdaniem Shuttlewortha, największym prawnym zagrożeniem dla twórców oprogramowania ( firmy takie bywają nazywane "patentowymi trolami" ). Twórca Ubuntu zaznaczył jednak, iż te firmy same w sobie nie są problemem - jest nim zły system prawny, z którego one jedynie korzystają. Dlatego też społeczność open-source - w tym m.in. organizacje Foundation for a Free Information Infrastructure ( FFII ) oraz Open Invention Network - zamierzają intensywnie lobbować na rzecz radykalnej reformy prawa patentowego ( czyli m.in. zlikwidowania patentów na oprogramowanie ).

Shuttleworth stwierdził także, iż spodziewa się, że w najbliższych latach Linux stanie się celem poważnego pozwu patentowego - jednak wątpi, aby został on złożony przez Microsoft. Jego zdaniem, powodem będzie raczej jakiś "patentowy trol" ( aczkolwiek twórca Ubuntu zastrzegł, iż nie lubi tego określenia ), posiadający patent na jakieś ważne rozwiązanie zastosowane w systemie spod znaku pingwina.

Więcej informacji znaleźć można w blogu Marka Shuttlewortha - http://www.markshuttleworth.com/archives/118.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także