Service Pack 2 dla Visty i Windows Server 2008 coraz bliżej

Service Pack 2 dla Visty i Windows Server 2008 coraz bliżej

27.02.2009 15:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft pozwala już abonentom MSDN i TechNetu pobrać wersję Release Candidate dodatku Service Pack 2 dla Windows Visty. We wpisie do firmowego blogu menedżer Microsoftu Brandon LeBlanc zakomunikował jednocześnie, że z edycji RC wkrótce będzie mógł skorzystać każdy, nie podał jednak konkretnego terminu. Dotychczas z Sieci można było pobrać tylko wersję beta pakietu.

Wydanie RC pakietu SP2 przygotowano w dwóch wariantach: jeden dla wersji Visty w językach angielskim, niemieckim, francuskim, japońskim i hiszpańskim, a drugi dla wszystkich 3. edycji językowych. Pakiety będą jednak cztery: po dwie odmiany dla architektur x86 i x64. Wszystkie warianty aktualizują każdą sprzedaną wersję Visty: od Starter po Ultimate (włączając w to Enterprise), a także Server 2008 Standard, Enterprise i Datacenter; z tej listy wyłączony jest jedynie Small Business Server 2008.

Obraz

Rozmiar aktualizacji jest zależny od wersji systemu, dla której jest ona przeznaczona. Najmniejsza jest pięciojęzyczna edycja x8. (około 340 MB), największe zaś wydanie all languages dla architektury x64 (ponad 700 MB). Ci, którzy będą chcieli później zainstalować SP2, korzystając z mechanizmu aktualizacji online, mogą się spodziewać znacznie mniejszych plików do pobrania – do komputerów trafią tylko te dane, które są naprawdę niezbędne dla każdej wersji systemu operacyjnego. Według Microsoftu zależnie od wersji objętość tych plików wyniesie od 40 do 90 MB.

Warunkiem instalacji SP2 jest uprzednie dodanie do systemu pakietu Service Pack 1. W wersji serwerowej Windows był on zintegrowany już w momencie rozpoczęcia jej sprzedaży; w Viście natomiast musi być osobno zainstalowany. Vista z dodatkiem SP1 i Server 2008 bazują na tym samym kodzie i z tego powodu SP2 nadaje się dla obu systemów.

SP2 zawiera nie tylko różnego rodzaju patche (ich krótki przegląd znajdziemy na stronie TechNetu), ale też funkcjonalne usprawnienia, np. Windows Vista Feature Pack for Wireless i Windows Search 4.0. Dzięki SP2 system Windows może po raz pierwszy bez żadnego dodatkowego wspomagania wypalać płyty Blu-ray. Więcej na ten temat dowiemy się z wpisu w blogu zespołu programistów Windows.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także