Saturn wyprzedził Jowisza w liczbie księżyców. Odkryto 20 nowych naturalnych satelitów

Saturn wyprzedził Jowisza w liczbie księżyców. Odkryto 20 nowych naturalnych satelitów
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

08.10.2019 10:21, aktual.: 08.10.2019 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Saturn prześcignął Jowisza w liczbie naturalnych satelitów. Naukowcy dokonali odkrycia 20 nieznanych wcześniej księżyców krążących wokół gazowego olbrzyma. To sprawia, że Saturn ma ich w sumie 82 - najwięcej w Układzie Słonecznym.

Jowisz nie jest już planetą z największą ilością księżyców w Układzie Słonecznym. Wyprzedził go jego sąsiad - Saturn. Naukowcy odkryli 20 nowych naturalnych satelitów krążących wokół gazowego olbrzyma. Teraz Saturn ma ich łącznie 82, podczas gdy Jowisz o trzy mniej.

Astronom z Carnegie Institute of Science, Scott Sheppard i jego zespół zaobserwował nowe księżyce używając Teleskopu Subaru znajdującego się na Hawajach. Odkrycie ogłosiła 7 października organizacja Minor Planet Center działająca przy Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

- Wykorzystując jeden z największych teleskopów na świecie, kompletujemy wiedzę o małych księżycach krążących wokół dużych planet. To odgrywa kluczową rolę w tym, aby pomóc nam w ustaleniu, jak planety Układu Słonecznego powstawały i ewoluowały - powiedział Sheppard.

Nowe księżyce Saturna

Spośród 20 odkrytych księżyców, aż 17 okrąża Saturna w kierunku przeciwnym do obrotu samej planety. Dwa księżyce poruszające się na orbicie zgodnej z obrotem Saturna znajdują się bliżej gazowego olbrzyma, a ich okres obiegu wynosi około 2 lata. Pozostałym 18 okrążenie Saturna zajmuje ponad 3 lata.

Obraz
© Youtube.com

- Badanie orbit tych księżyców pomaga ustalić ich pochodzenie, a także pomaga nam dowiedzieć się jakie warunki panowały wokół Saturna w czasie, gdy księżyce te się formowały - mówi Sheppard.

Wszystkie znalezione księżyce występują w znanych już konfiguracjach orbitalnych Saturna. Dwa z nich można zaliczyć do grupy inuickiej, która powstała najprawdopodobniej na skutek rozpadu większego satelity. Księżyce krążące po wstecznej orbicie można zaliczyć do grupy nordyckiej. Jeden z nich jest obiektem poruszającym się po najodleglejszej orbicie wokół Saturna.

Nowe księżyce Saturna zostały odkryte przy pomocy Teleskopu Subaru na górze Mauna Kea na Hawajach. Warto podkreślić, że ten sam zespół badaczy przy użyciu tego teleskopu odkrył rok temu 12 nowych księżyców wokół Jowisza.

Naukowcy zachęcają do pomocy w znalezieniu nazw dla nowo odkrytych księżyców.

- Księżyce muszą być nazwane na cześć gigantów z mitologii nordyckiej, galijskiej lub eskimoskiej – podkreślił Sheppard.

Zgłoszenia można przesyłać do 6 grudnia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)