Saturn będzie dziś wyjątkowo jasny. Koniecznie spójrz w niebo

Saturn będzie dziś wyjątkowo jasny. Koniecznie spójrz w niebo
Źródło zdjęć: © Getty Images | Smith Collection
Adam Gaafar

02.08.2021 19:26

Dziś w nocy Saturn znajdzie się w opozycji względem Słońca, dzięki czemu będzie wydawał się znacznie jaśniejszy z powierzchni Ziemi. To doskonała okazja, aby zobaczyć gazową planetę i jej majestatyczne pierścienie.

Używając zwykłego teleskopu soczewkowego będziemy mogli dostrzec także największy księżyc Saturna – Tytan. Warto podkreślić, że gazowy olbrzym będzie wydawał się dziś wyjątkowo duży, gdyż znajdzie się w perygeum – punkcie orbity okołoziemskiej, znajdującym się najbliżej naszej planety.

Gazowy olbrzym będzie widoczny już od godziny 21.58 czasu polskiego. Można go oglądać do godziny 3.34. Najlepsza widoczność wystąpi o godz. 00.46. Saturn znajdzie się wówczas w najwyższym punkcie. Położenie północnej półkuli planety względem Ziemi pozwoli również zaobserwować majestatyczne pierścienie, pochylone do naszej linii widzenia pod kątem 18 stopni.

Można go dostrzec gołym okiem

Carlos Blanco, fizyk z Princeton University, zasugerował w rozmowie z serwisem Space.com, aby użyć do obserwacji Saturna teleskopu, który zapewnia wąskie pole widzenia i duże powiększenie. Eksperci zwracają jednak uwagę, że nawet jeśli nie mamy możliwości skorzystania z profesjonalnego sprzętu, gazową planetę będzie można dostrzec także gołym okiem.

W tym celu należy znaleźć najjaśniejszy punkt, który pojawi się na nocnym niebie zaraz po zachodzie Wenus. Dostrzeżenie jej nie powinno być trudne, gdyż planeta świeci nisko po zachodzie lub przed wschodem Słońca. Tym najjaśniejszym punktem będzie Jowisz. Kolejny jasny punkt, który znajdzie się na zachód od niego, to właśnie Saturn.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)