Trwa ładowanie...
holderName

Samsung otworzył pierwszy inteligentny szpital 5G. W placówce pracują roboty

Samsung wspólnie z koreańskim koncernem telekomunikacyjnym KT Corporation stworzyli pierwszy na świecie inteligentny, supernowoczesny szpital z 5G, AI i VR. Placówka medyczna z innowacyjnymi usługami działa w stolicy Korei Południowej - Seulu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Samsung otworzył pierwszy inteligentny szpital 5G. W placówce pracują roboty
Samsung otworzył pierwszy inteligentny szpital 5G. W placówce pracują roboty (Shutterstock.com)
holderName

Samsung Medical Center to ultranowoczesna placówka medyczna stworzona przez Samsunga oraz KT Corporation. Jest to pierwszy szpital na świecie, w którym komunikacja odbywa się przez sieć 5G, lekarze korzystają z gogli rozszerzonej rzeczywistości, a na sali operacyjnej pomagają im roboty. Najnowocześniejsze technologie mają znacząco poprawić standardy opieki zdrowotnej i poczynić milowy krok w kierunku rozwoju światowej medycyny.

Kluczowym elementem infrastruktury jest sieć 5G. Technologia pozwala na błyskawiczny przekaz gigabajtów informacji zaraz po operacji czy badaniu (jak np. KTG czy USG), dzięki czemu pracownicy szpitala nie muszą tracić czasu na poruszanie się po placówce w celu dostarczania odpowiednich dokumentów. Sieć skraca także czas analizy patologicznej tkanek. Obecnie tkanki pacjenta pobrane podczas operacji są wysyłane do laboratorium oraz odsyłane z powrotem wraz z wynikami badań w czasie około 20 minut. Wykorzystanie sieci 5G umożliwia to praktycznie od razu.

holderName

Ponadto technologia 5G umożliwia także transmitowanie operacji na żywo. Dzięki temu lekarze mogą na bieżąco konsultować się z innymi specjalistami i zasięgać od nich cennych porad. Do komunikacji wystarczy kamera zamontowana na głowie przeprowadzającego zabieg chirurga.

Czytaj także: Lek na koronawirusa pomaga stworzyć sztuczna inteligencja. Tak samo powstał lek na grypę

Pierwszy inteligentny szpital na świecie

Na salach operacyjnych w Samsung Medical Center w Seulu pracują autonomiczne roboty. Sztuczna inteligencja zajmuje się między innymi sprzątaniem odpadów medycznych i dostarczaniem niezbędnych materiałów. Ponadto Samsung wraz z KT Corporation testowali kilka aplikacji służących do opieki medycznej opierających się na algorytmach IA.

holderName

Dzięki innowacyjnym aplikacjom pacjenci mają możliwość zarządzania swoim pokojem poprzez komendy głosowe, a jeśli uzyskają zezwolenie od lekarzy, będą także mogli sprawdzać swój stan zdrowia. Takie rozwiązanie ułatwia również pracę personelowi, który będzie mógł błyskawicznie zareagować na sytuacje alarmowe.

W placówce są wykorzystywane także gogle VR w celu szkoleń i edukacji w czasie rzeczywistym.

Zobacz także: Sztuczna inteligencja odkrywa kosmos. Dark Emulator może dokonać przełomu

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów