Samoloty przyszłości na zlecenie NASA

Samoloty przyszłości na zlecenie NASA
Źródło zdjęć: © NASA

19.01.2011 14:25, aktual.: 19.01.2011 14:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pod koniec 2010 roku, NASA zleciła trzem firmom: Lockheed Martin, Northrop Grumman, The Boeing Company, opracowanie zaawansowanych projektów koncepcyjnych samolotów, które miałyby wzbić się w powietrze w roku 2025

W momencie przyznania kontraktu, zespoły projektowe udostępniły NASA wstępne szkice projektów. Projekty różnią się od siebie diametralnie, jednak wszystkie muszą spełniać postawione przez agencję wymagania odnośnie hałasu, emisji spalin i małego zużycia paliwa. Maszyny będą musiały sprostać rygorystycznym warunkom projektu, co będzie wymagało idealnego połączenia nowych technologii, które z pewnością zostaną zastosowane w projektach. Zaproponowany samolot musi również bezpiecznie działać w przyszłych systemach zarządzania ruchem lotniczym.

Obraz
© Projekt firmy Boeing (fot. NASA)

Dodatkowymi warunkami jest osiąganie szybkości wynoszącej 8. proc. prędkości dźwięku, zasięg około 11000 km i możliwość przewożenia ładunków lub pasażerów o łącznej wadze między 22500 kg, a 45000 kg.

Obraz
© Projekt firmy Northrop Grumman (fot. NASA)

Do końca bieżącego roku, każdy z zespołów projektowych będzie badał, testował, symulował oraz sprawdzał nowoczesne rozwiązania stosowane w projekcie z nadzieją, że to ich samolot pokona konkurencję.

Obraz
© Projekt firmy Lockheed Martin (fot. NASA)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (107)