Są najbardziej wpływowymi naukowcami świata. Łączy ich polska uczelnia

Uniwersytet Stanforda podjął decyzję. Najbardziej wpływowi naukowcy świata są w Polsce
Uniwersytet Stanforda podjął decyzję. Najbardziej wpływowi naukowcy świata są w Polsce
Źródło zdjęć: © shutterstock

08.10.2023 14:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ranking stranfordzki to lista najbardziej wypływowych reprezentantów świata nauki. Jest aktualizowany co roku i przygotowuje go Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier. Najnowsza publikacja okazała się wyjątkowa dla Politechniki Opolskiej. Ranking stanfordzki uwzględnił aż 9 naukowców z tej uczelni.

Uniwersytet Stanforda, znany ze swojego wkładu w rozwój nauki, każdego roku tworzy listę dwóch procent najbardziej wpływowych naukowców na świecie. To są osoby, których dorobek naukowy jest tak znaczący, że inni badacze często do niego się odwołują w swoich pracach.

Ranking stanfordzki

Profesor Grzegorz Królczyk, prorektor Politechniki Opolskiej, który miał zaszczyt znaleźć się wśród naukowców uwzględnionych w tegorocznym rankingu, wyjaśnił PAP, że zestawienie dotyczy dwóch rodzajów kariery naukowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pierwsze z nich ocenia całościowy dorobek naukowców. od początku kariery do 2022 roku. W tym wypadku istotny jest bibliometryczny i oceniany jest dorobek naukowca od początku jego kariery do 2022 roku włącznie. Na ocenę wpływa indeks Hirscha, liczba cytowań itd. Drugie zestawienie bierze pod uwagę osiągnięcia naukowe tylko w 2022 roku.

"Ten ranking to kolejny dowód potwierdzający mocną pozycję Politechniki Opolskiej na świecie. Do tego typu zestawień powinno się podchodzić biorąc także pod uwagę wielkość uczelni. Dziewięć osób dla naszej wielkości uczelni to wynik naprawdę dobry."

Ranking stanfordzki 2022

W pierwszej kategorii, oceniającej całościowy dorobek naukowy, najwięcej przedstawicieli ma Wydział Mechaniczny, na którym pracują m.in.

 • prof. Grzegorz Królczyk,
 • prof. Tadeusz Łagoda,
 • prof. Zhixiong Li
 • prof. Wit Grzesik.

Na liście Top 2 % świata nauki znaleźli się również pracownicy Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej:

 • prof. Zbigniew Zembaty
 • prof. Damian Bęben.

Jeśli chodzi o osiągnięcia naukowe za rok 2022, w prestiżowym gronie najbardziej wpływowych badaczy na świecie znaleźli się ponownie:

 • prof. Grzegorz Królczyk,
 • prof. Zhixiong Li
 • prof. Wit Grzesik.

Do tego grona dołączyli również:

 • prof. Szczepan Paszkiel z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki
 • prof. Munish Kumar Gupta z Wydziału Mechanicznego.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)