Sukces Polaków. Znaleźli się w gronie najczęściej cytowanych naukowców
Nazwiska sześciu Polaków znalazły się w tym roku na prestiżowej liście najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Liderem zestawienia pozostają niezmiennie Stany Zjednoczone.
25.11.2021 12:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Chodzi o tegoroczny ranking Highly Cited Researchers (HCR), na którym znalazło się 6602 badaczy z całego świata. W porównaniu z ub.r. notowania Polski wzrosły (w 2020 r. na listę trafiło czterech naukowców z naszego kraju). Prestiżowe zestawienie jest tworzone przez Clarivate Analytics na podstawie bazy Web of Science. Lista zawiera nazwiska osób, których publikacje znalazły się w ciągu dekady wśród 1 proc. najczęściej cytowanych w 21. dziedzinach nauki. W tym roku brano pod uwagę lata 2010-2020.
Polacy wśród najlepszych
W tegorocznym rankingu znalazło się sześciu naukowców z Polski. Po raz siódmy na liście figuruje kardiolog prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, co nie udało się dotąd żadnemu innemu polskiemu naukowcowi.
Oprócz niego w gronie najczęściej cytowanych badaczy możemy zobaczyć nieżyjącego od 2019 r. chemika prof. Jacka Namieśnika, byłego rektora Politechniki Gdańskiej (po raz trzeci), matematyka prof. Vicentiu D. Radulescu(czwarty raz), fizjologa roślin prof. Mohameda Hazema Kalajia (trzeci raz), chirurga onkolog prof. Piotra Rutkowskiego i farmakolog Atanasa G. Atanasova, afiliowanego przy Polskiej Akademii Nauk.
Rośnie pozycja naukowców z Chin
Liderem rankingu po raz kolejny zostały Stany Zjednoczone – z tego kraju pochodzi aż 39,7 proc. naukowców z listy. Jak zauważa jednak Polska Akademia Prasowa, pozycja USA spadła, ponieważ w ub. r. w zestawieniu HCR znalazło się 41,5 proc. Amerykanów. Przybyło natomiast naukowców z Chin, którzy zajęli drugie miejsce wśród badaczy z najczęściej cytowanymi publikacjami. Na kolejnych pozycjach znajdują się Wielka Brytania, Australia i Niemcy.
24 osoby na liście to laureaci Nagrody Nobla. W tym roku wyróżniono naukowców z ponad 70 krajów i regionów. 3774 osoby to specjaliści w określonych dziedzinach, a 2828 prowadzi badania interdyscyplinarne. Według HCR 77 tegorocznych laureatów to potencjalni kandydaci do przyszłych Nagród Nobla.