Amerykanie załatwiają uzbrojenie dla Ukrainy. Z egzotycznego kraju
Amerykanie nie ustają w poszukiwaniu możliwych nowych form wsparcia Ukrainy walczącej z rosyjskim najeźdźcą. Cenne jest uzbrojenie nie tylko pochodzenia zachodniego, ale również to wyprodukowane niegdyś w Rosji czy Związku Radzieckim, z którym Ukraińcy są zaznajomieni i mogą wprowadzić do użytku bez dodatkowego przeszkolenia. Niekiedy taki sprzęt jest pozyskiwany z egzotycznych miejsc.
W tym wypadku chodzi o Ekwador. Daniel Noboa, prezydent tego państwa, poinformował, że jego rząd przekaże rosyjski sprzęt wojskowy, w tym wyrzutnie przeciwlotnicze i śmigłowce transportowe, Stanom Zjednoczonym. W zamian Amerykanie przekażą Ekwadorowi inne wyposażenie, można zakładać, że będzie to uzbrojenie używane z zasobów amerykańskich sił zbrojnych.
Rozmowy na temat pozyskania uzbrojenia produkcji rosyjskiej były toczone przez rządy obu państw od 2023 r. Początkowo na przeszkodzie stanęły ekwadorskie przepisy dotyczące kontroli i zarządzania zasobami obronnymi, które zakazywały wymiany uzbrojenia, dopuszczając jedynie jego sprzedaż do innych państw lub podmiotów prywatnych. Nie poinformowano, jakie zmiany zaszły w ekwadorskim ustawodawstwie, że teraz przekazanie sprzętu stało się możliwe.
Chodzi przede wszystkim o śmigłowce transportowe Mi-17-1B. Ekwador posiada sześć sztuk tych śmigłowców, z których tylko jeden jest w stanie zdatnym do lotu. Pięć zostało uziemionych w 2021 r., a ich przywrócenie do lotu z pomocą producenta po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej stało się niemożliwe ze względu na sankcje nałożone na Rosję. Ponadto Ekwador dysponuje dwoma Mi-171Sz (jeden zdolny do lotu). O ile potwierdzony został transfer wspomnianych sześciu egzemplarzy, nie wiadomo, jaki los czeka dwie pozostałe maszyny. Można jednak zakładać, że i one zostaną przekazane USA.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poza śmigłowcami Ekwador ma także inne rodzaje uzbrojenia wyprodukowanego w Rosji. Jest to 18 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet BM-21 Grad, 128 karabinów przeciwlotniczych ZPU-1 kaliber 14,5 mm i nieokreśloną liczbę zestawów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Igła. Poza śmigłowcami dla Ukrainy szczególnie cenne będą te ostatnie. Wobec zmasowanego użycia przez Rosję dronów, pocisków manewrujących i innych środków napadu powietrznego systemy przeciwlotnicze są kluczowym elementem ukraińskiego systemu obrony.
W swoim komunikacie prezydent Noboa nie przekazał żadnych szczegółów dotyczących typów uzbrojenia, które Amerykanie przekażą Ekwadorowi w ramach wymiany. Prezydent Noboa zapowiedział jedynie, że wartość amerykańskiego uzbrojenia planowanego do przekazania Ekwadorowi wyniesie około 200 mln dolarów. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca stycznia.
Ekwador to nie jedyny potencjalny dawca uzbrojenia dla Ukrainy z tego rejonu świata. Już w styczniu 2023 r. dowódca United States Southern Command gen. Laura Richardson wskazywała, że w Ameryce Południowej i Środkowej jest kilka państw dysponujących radzieckim i rosyjskim wyposażeniem wojskowym. Zapowiedziała, że USA są chętne i gotowe na jego wymianę na uzbrojenie produkcji amerykańskiej.
Na taki ruch zdecydowała się Argentyna, która również oddała dwa Mi-17 w zamian za wsparcie w pozyskaniu myśliwców F-16. Natomiast w kilku przypadkach będzie to trudne lub niemożliwe, ponieważ mowa jest o państwach otwarcie nieprzyjaznych USA jak Kuba czy Wenezuela będąca najbliższym sojusznikiem Rosji w Ameryce Południowej.