Nieznane meandry ewolucji. Kangury nie zawsze skakały

Nieznane meandry ewolucji. Kangury nie zawsze skakały

To nietypowe, że kangury tak dobrze skaczą
To nietypowe, że kangury tak dobrze skaczą
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
22.06.2023 17:30, aktualizacja: 04.07.2023 13:46

Według kompleksowej analizy przeprowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu i Uniwersytetu w Uppsali, wymarłe gatunki kangurów nie skakały. Badacze sugerują, że zwierzęta te w przeszłości poruszały się chodząc na dwóch lub czterech kończynach.

Kangury potrafią chodzić, ale robią to bardzo powoli. Zwykle poruszają się poprzez wykonywanie skoków z obunożnego odbicia. Ale nie zawsze tak było. Zespół paleontologów jest zdania, że skakanie charakteryzowało dawniej tylko duże kangury.

W swoim artykule, który ukazał się na łamach pisma "An Australasian Journal of Palaeontology", obszernie omówili dowody kopalne, niektóre sięgające nawet 25 milionów lat wstecz, które świadczyły o sposobie poruszania się kangurów i ich krewnych. Ich analizy uwzględniają dane o wielkości kończyn i kości skokowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Badacze wskazali, że skakanie z większą prędkością, typowe dla współczesnych kangurów o dużych ciałach, było rzadkie w niemal wszystkich liniach ewolucyjnych przodków tych zwierząt. Różnorodność sposobów poruszania się zanikła wraz z wymieraniem gatunków w późnym plejstocenie.

Niemal wszystkie żyjące dzisiaj kangury skaczą. Jednak zapis kopalny ujawnia, że zdolności lokomotoryczne niektórych wymarłych gatunków były zróżnicowane.

Najwcześniejsze zbadane i opisane kangury pochodzą z późnego oligocenu i środkowego miocenu (25 do 15 milionów lat temu). Naukowcy są zdania, że potrafiły one skakać, ale nie tak szybko i daleko, jak obecne zwierzęta. Jednak wszystkie te wczesne gatunki były małe i nie ważyły więcej, niż 12 kg. Kangury o masie ciała powyżej 20 kg pojawiły się dopiero w późnym miocenie, czyli około 10 milionów lat temu.

Sposób poruszania się poprzez skakanie może być problematyczny, szczególnie u zwierząt o dużej masie. Współczesne kangury osiągają wagę około 70 kilogramów, ale wiele wymarłych gatunków było znacznie większych i po prostu zbyt dużych, by skakać.

Zróżnicowanie zwierząt

Chcemy, aby ludzie uświadomili sobie, że kangury były znacznie bardziej zróżnicowane jeszcze 50 tysięcy lat temu. Może to również oznaczać, że siedliska w Australii były wówczas inne niż obecnie

profesor Christine JanisBristol's School of Earth Sciences

Jej zdaniem "współczesne duże kangury stanowią wyjątek w ewolucji tych zwierząt".

Skakanie jako forma lokomocji była obecna już u wczesnych przodków kangurów. Były to jednak osobniki małe. Większe zwierzęta musiały być bardziej wytrzymałe lub używać czterech kończyn do poruszania się.

Nowe dane o długości kości piszczelowej i kości piętowej kangurów pokazują, że przodkowie współczesnych zwierząt poruszali się nie tylko skacząc.

Naukowcy podkreślają, że nie należy "upraszczać" wyników badań, bo podskakiwanie jest tylko jednym z wielu sposobów przemieszczania się kangurów. W toku ewolucji zwierzęta te poruszały się w najróżniejszy sposób.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)