Rzeź ukraińskich haubic. Tracą jedną za drugą
Ukraińskie 2S22 Bogdana, które są przedstawiane jako wizytówka tamtejszego przemysłu zbrojeniowego, długo pozostawały poza zasięgiem Rosjan. Sytuacja nagle się zmieniła i wystarczył tydzień, a najeźdźcy zniszczyli aż trzy sztuki tej broni. Czym dokładnie jest 2S22 Bogdana i jakie ma możliwości?
2S22 Bogdana to swojego rodzaju symbol trwającej wojny. Haubica została opracowana jeszcze w 2016 r., a zaprezentowana dwa lata później. Ukraińcy długo bazowali na jednym prototypowym egzemplarzu, który w wyniku rosyjskiej agresji musieli wykorzystać w operacji wyzwolenia Wyspy Węży. 2S22 Bogdana poradziła sobie na tyle dobrze, że podjęto decyzję o uruchomieniu produkcji seryjnej, która zaowocowała już kilkoma wariantami, z których każdy przynosił istotne usprawniania.
2S22 Bogdana w służbie ukraińskiej armii
Aktualnie ukraiński przemysł zbrojeniowy dostarcza armii kilka egzemplarzy 2S22 Bogdana miesięcznie. Konstruktorzy postawili tutaj na armatę wykorzystującą pociski kal. 155 mm, czyli taką samą amunicję, jaką państwa NATO stosują w swoim sprzęcie tego typu.
Maksymalny zasięg rażenia zapewniany przez 2S22 Bogdana to ok. 35 km w przypadku podstawowej amunicji i nawet 60 km w przypadku użycia pocisków wspomaganych rakietowo. Szybkostrzelność sięga sześciu pocisków na minutę. Wcześniejsze warianty 2S22 Bogdana bazowała na podwoziu 6x6, ale nowsze warianty korzystają z podwozia czeskich ciężarówek Tatra w układzie napędowym 8x8. Poza tym posiadają takie usprawnienia jak np. mechanizmem wspomagający ładowanie amunicji do armaty czy opancerzona kabina.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak Rosjanie polują na ukraińskie haubice?
Dopiero w lutym br. pojawiły się informacje o pierwszej trafionej przez Rosjan haubicy 2S22 Bogdana, która ucierpiała w wyniku trafienia wrogim dronem. Aktualnie statystyki nie wyglądają już tak dobrze dla Ukraińców.
W ciągu tygodnia najeźdźcy trafili aż trzy sztuki 2S22 Bogdana. Co najgorsze, z nagrań i zdjęć publikowanych w mediach społecznościowych wynika, że w tych przypadkach chodzi nie o uszkodzenia, ale o straty całkowite.
Haubice 2S22 Bogdana są niszczone m.in. przez drony kamikadze Lancet, które już wcześniej okazywały się skuteczne także wobec polskich Krabów.
To bezzałogowce, które mogą przenosić kilka kg ładunku wybuchowego i osiągać prędkość do 110 km/h. Z punktu widzenia Ukraińców problemem jest także znacznie lepiej radzące sobie niż we wcześniejszych miesiącach rosyjskie rozpoznanie powietrzne.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski