Rządowe wytyczne żywieniowe są szkodliwe dla planety. Tak pokazują badania

Rządowe wytyczne żywieniowe są szkodliwe dla planety. Tak pokazują badania
Źródło zdjęć: © money.pl

16.07.2020 12:55, aktual.: 16.07.2020 14:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według naukowców, którzy przeprowadzili dotychczas najbardziej kompleksową ocenę krajowych wytycznych żywieniowych, są one na całym świecie szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi.

Produkcja żywności jest odpowiedzialna za jedną czwartą emisji, które wpędzają nas w kryzys klimatyczny, a złe odżywianie się powoduje miliony przedwczesnych zgonów. W nowej analizie oceniono wszystkie dostępne wytyczne żywieniowe, obejmując 85 krajów i każdy region świata. Naukowcy stwierdzili, że nieudolność rządów w pokazywaniu dobrych dietetycznych praktyk jest "szokująca".

W każdym analizowanym kraju badanie wykazało, że obecne diety ich mieszkańców zawierają więcej czerwonego i przetworzonego mięsa, niż zalecają to wytyczne krajowe lub wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W zdecydowanej większości państw ludzie jedzą też za mało owoców i warzyw, fasoli, orzechów i ziaren.

Dieta planetarna - dobra dla ludzkości i planety

Jednakże nawet jeśli krajowe wytyczne byłyby przestrzegane, to nadal byłoby to niewystarczające – tylko dwa kraje miały wytyczne żywieniowe zgodne z celami zdrowotnymi, klimatycznymi i dotyczącymi zanieczyszczenia, które same określiły.

Naukowcy ocenili również tzw. dietę planetarną opublikowaną przez naukowców w 2019 r. Zaleca ona zmniejszenie spożycia czerwonego mięsa o trzy czwarte w krajach rozwiniętych.

Wg ekspertów przejście społeczeństw na taką dietę doprowadziłoby do znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia liczby przedwczesnych zgonów spowodowanych na skutek takich dolegliwości, jak choroby serca, udar mózgu, rak i cukrzyca.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także