Trwa ładowanie...
d1qu2n9

Rzadkie pierwiastki na wyciągnięcie ręki. Ogromne złoża leżą na powierzchni

Są cenniejsze niż złoto, czy diamenty. Dzięki produkcji metali ziem rzadkich Chiny stały się światową potęgą. Według ostatnich badań, okazuje się że można uzyskiwać je w łatwy sposób i będzie to możliwe w każdym kraju świata.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Metale ziem rzadkich znajdziesz w swoim smartfonie
Metale ziem rzadkich znajdziesz w swoim smartfonie (Wikimedia Commons CC BY)
d1qu2n9

W ubiegłym roku Japończycy odkryli ogromne źródła rzadkich pierwiastków. Mogłyby zasilić potrzeby całej planety na itr na 780 lat, europ na 620 lat, terb na 420 lat i dysproz na 730 lat. Jednak znajdują się one około 6 km pod ziemią. A właściwie pod archipelagiem japońskich wysp. Co jeszcze bardziej utrudnia sprawę.

Tymczasem według badań opublikowanych w Journal of Chemical Thermodynamics, te źródła nie są nam potrzebne. Część z powyższych pierwiastków i kilka innych równie ważnych można uzyskać w banalny sposób. Wystarczy wykorzystać złoża fosfogipsu, uznawanego dotychczas za odpad.

Metale ziem rzadkich to przyszłość

REE, czyli metale ziem rzadkich to kilkanaście pierwiastków kluczowych dla przyszłości świata. W skład tej rodziny wchodzą skandowce i lantanowce, tj. skand, itr, lantan, cer, prazeodym, neodym, promet, samar, europ, gadolin, terb, dysproz, holm, erb, tul, iterb i lutet.

d1qu2n9

Chemicy odkryli jeden prosty trik, jak zdobyć część tych pierwiastków, bez większego trudu. Niektóre kwasy organiczne produkowane przez bakterie są kluczem do pozyskiwania iterbu, europu, samaru, ceru, itru czy neodymu.

Zobacz też: WP Express - Święto graczy komputerowych w Katowicach:

Naukowcy poszukiwali mieszaniny, która pomoże im wydobyć te rzadkie pierwiastki z odpadów fosfogipsowych. Czołowym elementem układanki okazał się być kwas glukonowy. Jest on pochodną glukozy i występuje między innymi w owocach.

d1qu2n9

Kwas glukonowy połączono z fosfogipsem. Jest to produkt odpadowy powstający podczas uzyskiwania kwasu fosforowego z fosforytów. Efektem było uzyskanie metali ziem rzadkich. Za pomocą tej metody można przede wszystkim zmniejszyć szkody dla środowiska. Górnictwo i przetwarzanie metali ziem rzadkich często polega na wykorzystaniu silnie toksycznych chemikaliów. Z pomocą kwasów organicznych wszystko się zmieni.

Składowiska fosfogipsu znajdują się także w Polsce Wikimedia Commons CC BY
Składowiska fosfogipsu znajdują się także w Polsce

Na razie naukowcom udało się odseparować wymienione wcześniej pierwiastki w warunkach laboratoryjnych. Nie wiadomo jeszcze, czy podobną reakcję uda się uzyskać z odpadów fosfogipsowych znajdujących się na wysypiskach.

Nowy sposób uzyskiwania metali ziem rzadkich to rewolucja

Dlaczego odkrycie skuteczności tej reakcji jest tak ważne? Naukowcy wyliczyli, że na całym świecie co roku około 100 tysięcy ton tych pierwiastków trafia do odpadów fosforytowych. Mimo, że ich masa stanowi zaledwie 0,1 procent masy fosfogipsu, wytworzona w ten sposób ilość mogłaby co najmniej podwoić roczną produkcję REE.

d1qu2n9

Metale ziem rzadkich stosuje się głównie w produktach technologicznych. Cała elektronika na nich polega. Są i będą kluczowe dla rozwoju technologiczno-naukowego na całym świecie. Stosuje się je w smartfonach, samochodach elektrycznych oraz hybrydowych, akumulatorach i ekranach.

Dzisiaj aż 97 proc. rynku metali ziem rzadkich posiadają Chiny. To głównie dzięki temu Państwo Środka stało się potęgą gospodarczą. Odkrycie naukowców może pozwolić uniezależnić wszystkie państwa świata od Chin.

Czytaj też: Najważniejszy pierwiastek ludzkości. Czekają nas zmiany na Ziemi

Zobacz też: WP Express: Święto graczy komputerowych w Katowicach:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1qu2n9

Podziel się opinią

Share

d1qu2n9

d1qu2n9
Więcej tematów