Japończycy odkryli "żyłę złota". Te złoża mogą zasilić Ziemię na setki lat
Na obszarze archipelagu wysp wulkanicznych Ogasawara znajdują się ogromne złoża rzadkich metali, które mogłyby odmienić losy Ziemi. Jest tylko jeden problem, znajdują się prawdopodobnie około 6000 m pod powierzchnią.
16.04.2018 12:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pod głębinami archipelagu japońskich wysp znajdują się ogromne złoża rzadkich metali. Tak twierdzą autorzy badania opublikowanego w zeszłym tygodniu przez Scientific Reports. Według nich wyłącznie w strefie ekonomicznej Japonii znajduje się 16 milionów ton tlenków metali rzadkich. Te złoża mogłyby zaspokoić zapotrzebowanie na itr na 780 lat, europ na 620 lat, terb na 420 lat i dysproz na 730 lat.
Te pierwiastki są i będą kluczowe dla rozwoju technologii na świecie. Stosuje się je w smartfonach, samochodach elektrycznych oraz hybrydowych, akumulatorach i ekranach. Odkrycie takich ilości materiałów przez Japonię może całkowicie zmienić jej pozycję na świecie. Mogą zostać nowym gigantem elektroniki i odizolować się od potrzeby korzystania z usług Chińczyków.
Tlenki metali znajdujące się prawie 6000 metrów pod poziomem morza w pobliżu wyspy Minamitori mogą być jednak trudne do wydobycia. To bardzo głęboko, a na dodatek archipelag leży daleko od Tokio - około 1800 km. Naukowcy twierdzą, że koszt ich ekstrakcji może być wysoki, ale są sposoby na to, aby go zmniejszyć.
Poprzez wykorzystanie filtrów hydrocyklonowych wydobycie konkretnego metalu byłoby znacznie łatwiejsze. Jak twierdzą Japończycy, te substancje zawierają się w czymś w rodzaju błota. To znaczy, że należałoby je odseparować od ziarenek ziemi czy piasku.
Źródło: Financial Post