Trwa ładowanie...
d3nrsrp

Japończycy odkryli "żyłę złota". Te złoża mogą zasilić Ziemię na setki lat

Na obszarze archipelagu wysp wulkanicznych Ogasawara znajdują się ogromne złoża rzadkich metali, które mogłyby odmienić losy Ziemi. Jest tylko jeden problem, znajdują się prawdopodobnie około 6000 m pod powierzchnią.
Share
W okolicy tej wyspy znajdują się ogromne złoża
W okolicy tej wyspy znajdują się ogromne złożaŹródło: Wikimedia Commons CC BY
d3nrsrp

Pod głębinami archipelagu japońskich wysp znajdują się ogromne złoża rzadkich metali. Tak twierdzą autorzy badania opublikowanego w zeszłym tygodniu przez Scientific Reports. Według nich wyłącznie w strefie ekonomicznej Japonii znajduje się 16 milionów ton tlenków metali rzadkich. Te złoża mogłyby zaspokoić zapotrzebowanie na itr na 780 lat, europ na 620 lat, terb na 420 lat i dysproz na 730 lat.

Te pierwiastki są i będą kluczowe dla rozwoju technologii na świecie. Stosuje się je w smartfonach, samochodach elektrycznych oraz hybrydowych, akumulatorach i ekranach. Odkrycie takich ilości materiałów przez Japonię może całkowicie zmienić jej pozycję na świecie. Mogą zostać nowym gigantem elektroniki i odizolować się od potrzeby korzystania z usług Chińczyków.

Tlenki metali znajdujące się prawie 6000 metrów pod poziomem morza w pobliżu wyspy Minamitori mogą być jednak trudne do wydobycia. To bardzo głęboko, a na dodatek archipelag leży daleko od Tokio - około 1800 km. Naukowcy twierdzą, że koszt ich ekstrakcji może być wysoki, ale są sposoby na to, aby go zmniejszyć.

Poprzez wykorzystanie filtrów hydrocyklonowych wydobycie konkretnego metalu byłoby znacznie łatwiejsze. Jak twierdzą Japończycy, te substancje zawierają się w czymś w rodzaju błota. To znaczy, że należałoby je odseparować od ziarenek ziemi czy piasku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Financial Post

d3nrsrp

Podziel się opinią

Share
d3nrsrp
d3nrsrp
Więcej tematów