Ryba z przezroczystą głową. Naukowcy nagrali niezwykłe stworzenie
Naukowcy nagrali wyjątkowy film w zatoce Monterey Bay położonej w środkowej części wybrzeża Kalifornii. Udało im się zarejestrować rybę beczkowatą, która wyróżnia się przezroczystą głową.
Eksperci z Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) mieli bardzo dużo szczęścia. Dzięki zdalnie sterowanemu pojazdowi (ROV) udało im się nagrać niezwykle rzadko spotykany okaz – rybę beczkowatą (Macropinna microstoma). Naukowcy za pośrednictwem Twittera wyjaśnili, że do tej pory na ponad 5600 nurkowań, tylko 9 razy natrafili na to wyjątkowe stworzenie.
Ryba z przezroczystą głową na unikalnym nagraniu
Ostatnie z nagrań zostało wykonane w zatoce Monterey Bay na głębokości około 650 metrów w kanionie Monterey Submarine Canyon. To tutaj naukowcy zauważyli rybę z cylindrycznymi oczami, które są umieszczone w przezroczystej osłonie na szczycie głowy i mogą zmieniać pozycję z pionowej na poziomą, co umożliwia obserwowanie zarówno tego co dzieje się przed jak i nad stworzeniem. Nagranie z tego spotkania można obejrzeć poniżej.
Jak zaznacza serwis Live Science, ryby beczkowate występują od Morza Beringa po Japonię i Kalifornię Dolną. Żyją w tzw. "strefie zmierzchu oceanu", czyli na głębokości od 200 do 1000 metrów pod powierzchnią wody. Naukowcy nie mają danych na temat populacji tego gatunku. Ich zdaniem jego przedstawiciele "w większości pozostają nieruchome, czekając na nieostrożną zdobycz, taką jak zooplankton i meduza, unosząca się nad ich głowami. Ryba może unosić się w ten sposób dzięki zestawowi szerokich, płaskich płetw, które wystają z jej ciała".
Według Bruce'a Robisona starszego naukowca z MBARI dużo aspektów historii tego gatunku wciąż pozostaje nieznanych, a "wiele z tego, co myślimy, że wiemy o nich, opiera się na spekulacjach". Wciąż istnieje wiele do odkrycia na temat ryb beczkowatych, zwłaszcza że jak zaznacza Live Science, pierwsze osobniki zostały po raz pierwszy opisane w 1939 roku, ale sieci rybackie zniszczyły ich przezroczyste osłony głowy. Dopiero w 2000 roku naukowcy z MBARI zobaczyli ryby beczkowate w ich naturalnym środowisku.