Ruszyły polsko-amerykańskie ćwiczenia EUROPE Defender 20 Plus

Ruszyły polsko-amerykańskie ćwiczenia EUROPE Defender 20 Plus
Źródło zdjęć: © Ministerstwo Obrony Narodowej
Bolesław Breczko

05.06.2020 12:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pierwszego dnia ćwiczeń polskie i amerykańskie załogi wozów bojowych pokonywały przeszkody wodne na poligonie w Drawsku Pomorskim. Na zdjęciu amerykański wóz bojowy piechoty Bradley Fighting Vehicle.

1 / 6

Bradleye i Rosomaki

Obraz
© Ministerstwo Obrony Narodowej

Polski "brat" Bradleya, czyli Rosomak. Choć wozy mają podobne przeznaczenie (transport wojsk piechoty), to znacznie się różnią. Bradley porusza się na gąsienicach, a Rosomak na kołach.

2 / 6

Do walki z małym i dużym przeciwnikiem

Obraz
© Ministerstwo Obrony Narodowej

Ta wersja wozu Bradley uzbrojona jest m.in. w karabin 25 milimetrów oraz wyrzutnię przeciwpancernych rakiet TOW.

3 / 6

Na kołach, gąsienicach i śmigłach

Obraz
© Ministerstwo Obrony Narodowej

W pierwszym dniu ćwiczeń biorą też udział śmigłowce. Na zdjęciu słynne Black Hawki należące do US Army. W Polsce w tym momencie ich odpowiednikiem są poradzieckie Mi-8. Chociaż w Polsce powstają śmigłowce Black Hawk (a konkretnie wersja S70i w Mielcu), to zadanie transportu wojsk pełnią właśnie Mi-8 (lub ich wersja Mi-17). Z kolei śmigłowce Black Hawk, które niedawno zakupiła polska armia trafiły do wojsk spcejalnych.

4 / 6

Mi-24 czyli diabelskie rydwany

Obraz
© Ministerstwo Obrony Narodowej

Polskie, jedyne śmigłowce bojowe to poradzieckie Mi-24, które po wojnie w Afganistanie zyskały przydomek "diabelskich rydwanów". Polska chce zakupić nowe śmigłowce bojowe w ramach programu "Kruk".

5 / 6

Pływające Rosomaki

Obraz
© Ministerstwo Obrony Narodowej

Transportery Rosomak potrafią pływać, było to jedno z założeń wozów, gdy Polska kupowała od Finlandii licencję na produkcję ich wozów Patria. Na zdjęciu można dojrzeć śrubę, która zapewnia napęd, gdy Rosomak znajdzie się w wodzie.

6 / 6

Wskakuj na plecy!

Obraz
© Ministerstwo Obrony Narodowej

W ramach pokonywania przepraw wodnych wykorzystano też pływające pojazdy gąsienicowe PTS. Wyprodukowane w Związku Radzieckim służą w Wojsku Polskim, na zdjęciu transportują HUMWVE należące do US Army.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)