Ruszyła akcja "Smog". Policja przeprowadza wzmożone kontrole samochodów

Ruszyła akcja "Smog". Policja przeprowadza wzmożone kontrole samochodów

Ruszyła akcja "Smog". Policja przeprowadza wzmożone kontrole samochodów
Źródło zdjęć: © Youtube.com
28.01.2020 10:11

28 stycznia rozpoczęła się w Polsce pierwsza w tym roku akcja "Smog", podczas której policjanci przeprowadzą kontrole emisji spalin oraz sprawdzą ogólny stan techniczny samochodów. Naruszenie norm oznaczać będzie zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

We wtorek 28 stycznia rozpoczęła się pierwsza w tym roku akcja "Smog". W jej ramach kilka tysięcy policjantów z całej Polski przeprowadzi kontrole emisji spalin - poinformowało Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusze sprawdzą także ogólny stan techniczny pojazdów. Akcja wystartowała o 6:00 i potrwa do godziny 22:00.

Policjanci w pierwszej kolejności będą kontrolowali samochody, wobec których istnieją uzasadnione przypuszczenia, że mogą naruszać wymagania ochrony środowiska. Komenda Główna Policji jednocześnie podkreśla, że patrole będą zwracały uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Funkcjonariusze podczas kontroli wyposażeni będą w dymomierze oraz analizatory spalin. Pierwsze wykorzystywane są do do pomiarów jakości spalin w samochodach z silnikiem Diesla, drugie zaś w pojazdach z silnikiem Diesla i benzynowych. Policjanci posiada około setki tego typu urządzeń. Jeśli podczas kontroli zostanie stwierdzone naruszenie wymagań ochrony środowiska, patrole będą mogły zatrzymać dowód rejestracyjny i zakazać jazdy niesprawnym pojazdem. Jak podkreśla policja, funkcjonariusze mają prawo zatrzymać dokument nawet w przypadku, gdy nie dysponują urządzeniem do pomiaru jakości spalin.

Kierowcy samochodów zanieczyszczających środowisko mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 500 złotych. Takiej samej kary mogą spodziewać się posiadacze pojazdu bez ważnych badań technicznych.

- Poruszając się sprawnymi technicznie pojazdami dbamy o dobrą jakość powietrza, szczególnie w dużych miastach, ponadto poprawiamy stan bezpieczeństwa na naszych drogach - czytamy w oficjalnym komunikacie policji.

Wcześniejsze lata

W poprzednim roku policjanci przeprowadzili kontrole ponad 291 tysięcy pojazdów, wykrywając około 3 tys. nieprawidłowości w związku z emisją spalin. Za naruszenia przepisów dotyczących ochrony środowiska zatrzymano ponad 13,5 tys. dowodów rejestracyjnych. Najczęstszą przyczyną naruszeń był wyciek płynów eksploatacyjnych.

Z kolei w 2018 roku przeprowadzono 12 akcji, w których zatrzymano do kontroli ponad 276 tysięcy pojazdów. Wykryto wówczas ponad 2 tys. nieprawidłowości w zakresie emisji spalin. W związku z naruszeniami przepisów dotyczących ochrony środowiska zatrzymano prawie 8 tysięcy dokumentów.

Zanieczyszczenie powietrza w większych miastach wielu krajów świata przekracza dopuszczalne normy. Długotrwałe oddychanie smogiem może rozwijać choroby układu oddechowego, a nawet prowadzić do śmierci.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)