Ruszyła akcja "Smog". Policja przeprowadza wzmożone kontrole samochodów
28 stycznia rozpoczęła się w Polsce pierwsza w tym roku akcja "Smog", podczas której policjanci przeprowadzą kontrole emisji spalin oraz sprawdzą ogólny stan techniczny samochodów. Naruszenie norm oznaczać będzie zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.
28.01.2020 10:11
We wtorek 28 stycznia rozpoczęła się pierwsza w tym roku akcja "Smog". W jej ramach kilka tysięcy policjantów z całej Polski przeprowadzi kontrole emisji spalin - poinformowało Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusze sprawdzą także ogólny stan techniczny pojazdów. Akcja wystartowała o 6:00 i potrwa do godziny 22:00.
Policjanci w pierwszej kolejności będą kontrolowali samochody, wobec których istnieją uzasadnione przypuszczenia, że mogą naruszać wymagania ochrony środowiska. Komenda Główna Policji jednocześnie podkreśla, że patrole będą zwracały uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.
Funkcjonariusze podczas kontroli wyposażeni będą w dymomierze oraz analizatory spalin. Pierwsze wykorzystywane są do do pomiarów jakości spalin w samochodach z silnikiem Diesla, drugie zaś w pojazdach z silnikiem Diesla i benzynowych. Policjanci posiada około setki tego typu urządzeń. Jeśli podczas kontroli zostanie stwierdzone naruszenie wymagań ochrony środowiska, patrole będą mogły zatrzymać dowód rejestracyjny i zakazać jazdy niesprawnym pojazdem. Jak podkreśla policja, funkcjonariusze mają prawo zatrzymać dokument nawet w przypadku, gdy nie dysponują urządzeniem do pomiaru jakości spalin.
Kierowcy samochodów zanieczyszczających środowisko mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 500 złotych. Takiej samej kary mogą spodziewać się posiadacze pojazdu bez ważnych badań technicznych.
- Poruszając się sprawnymi technicznie pojazdami dbamy o dobrą jakość powietrza, szczególnie w dużych miastach, ponadto poprawiamy stan bezpieczeństwa na naszych drogach - czytamy w oficjalnym komunikacie policji.
Wcześniejsze lata
W poprzednim roku policjanci przeprowadzili kontrole ponad 291 tysięcy pojazdów, wykrywając około 3 tys. nieprawidłowości w związku z emisją spalin. Za naruszenia przepisów dotyczących ochrony środowiska zatrzymano ponad 13,5 tys. dowodów rejestracyjnych. Najczęstszą przyczyną naruszeń był wyciek płynów eksploatacyjnych.
Z kolei w 2018 roku przeprowadzono 12 akcji, w których zatrzymano do kontroli ponad 276 tysięcy pojazdów. Wykryto wówczas ponad 2 tys. nieprawidłowości w zakresie emisji spalin. W związku z naruszeniami przepisów dotyczących ochrony środowiska zatrzymano prawie 8 tysięcy dokumentów.
Zanieczyszczenie powietrza w większych miastach wielu krajów świata przekracza dopuszczalne normy. Długotrwałe oddychanie smogiem może rozwijać choroby układu oddechowego, a nawet prowadzić do śmierci.
Zobacz także: Wpływ smogu na ludzi. Naukowcy odkryli nowy problem