Smog zabija Europejczyków. W jednym mieście umiera pięć osób tygodniowo

Smog zabija Europejczyków. W jednym mieście umiera pięć osób tygodniowo
Źródło zdjęć: © http://berkeleyearth.org
Arkadiusz Stando

18.11.2019 09:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Badacze z King’s College London opublikowali niepokojące dane. W samym Bristolu ginie pięć osób tygodniowo z powodu wysokiego stężenia zanieczyszczonego powietrza.

Naukowcy z King's College London przeanalizowali łączny wpływ pyłów PM 2,5 na zdrowie mieszkańców. Pochodzą głównie z ocieplania domostw za pomocą spalania drewna i węgla oraz zanieczyszczeń przemysłowych. Część emisji powstaje także przez starsze modele samochodów. Link do ich badań znajdziecie tutaj.

Według ich wyliczeń, drobne cząstki stałe oraz dwutlenek azotu w bristolskim powietrzu zabijają nawet 260 osób rocznie. Łącznie, w całej Wielkiej Brytanii można spodziewać się nawet 36000 zgonów powiązanych z chorobami płuc, serca, udarów mózgu i cukrzycy. A wszystkie z nich powodują te zanieczyszczenia.

Smog w Polsce - ile osób zabija rocznie?

Statystyki są różne, ale wedle najświeższych danych, smog w Europie zabił ponad pół miliona ludzi w 2016 roku. Aż 10 proc z nich była obywatelami naszego kraju. W ciągu jednego roku aż 43 tysiące Polaków zmarło w wyniku powikłań powiązanych z oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)