Trwa ładowanie...
d1jdfme

Wpływ smogu na ludzi. Naukowcy odkryli nowy problem

Wdychanie zanieczyszczonego powietrza wiąże się przede wszystkim z poważnymi uszczerbkami na zdrowiu. Naukowcy z Colorado State University i University of Minnesota odkryli, że smog może mieć również wpływ na agresywne zachowanie u ludzi.
Share
Smog może mieć wpływ na przestępczość - twierdzą naukowcy
Smog może mieć wpływ na przestępczość - twierdzą naukowcyŹródło: Shutterstock.com
d1jdfme

Oddychanie smogiem wiąże się z agresywnym zachowaniem i może mieć wpływ na wzrost przestępczości - twierdzi dr. Jesse Burkhardt. Naukowcy z Colorado State University i University of Minnesota postanowili przeanalizować związek między brudnym powietrzem a przestępstwami z użyciem przemocy.

Badania przeprowadzono na podstawie danych o przestępstwach z Federalnego Biura Śledczego oraz danych o zanieczyszczeniu powietrza z Agencji Ochrony Środowiska. Analiza dotyczyła 397 hrabstw USA w latach 2006–2013.

Naukowcy odkryli, że dziesięcioprocentowy wzrost narażenia na PM2.5 (najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka pył zawieszony, o średnicy nie większej niż 2,5 mikrona), jest związany z 0,14% wzrostem przestępstw z użyciem przemocy tego samego dnia.

Czytaj także: Antarktyda: Powietrze nad kontynentem rekordowo gorące

d1jdfme

Eksperci przypominają, że wskaźniki zanieczyszczeń mogą bardzo szybko wzrosnąć. Jako przykład podają San Francisco, gdzie w listopadzie ubiegłego roku, ze względu na pożary poziom zanieczyszczenia wzrósł siedmiokrotnie względem średniej.

Naukowcy są jednak ostrożni w swoich wnioskach i nie spekulują na temat dokładnego mechanizmu, za pomocą którego zanieczyszczone powietrze może prowadzić do większej liczby gwałtów czy rabunków.

Badacze nie po raz pierwszy stwierdzili związek między zanieczyszczeniem a przestępczością. W latach 70. w USA wprowadzono zakaz stosowania farb na bazie ołowiu i zaczęto wycofywać benzynę ołowiową. Dwie dekady później przestępczość spadła. Wielu ekspertów twierdzi, że te dwa wydarzenia były ze sobą powiązane.

Zobacz także: Wyjątkowe odkrycie w Meksyku. Naukowcy wydobyli z gleby nowy antybiotyk

d1jdfme

Podziel się opinią

Share
d1jdfme
d1jdfme
Więcej tematów