Ten kraj zdecydował. Wyrzucą wszystkie wozy od Rosjan
Rumunia chce wycofać radzieckie bojowe wozy piechoty MLI-84 i MLI-84M. Wysłużone konstrukcje zostaną zastąpione nowszymi, zachodnimi odpowiednikami - Ministerstwo Obrony Rumunii ma na ten cel wydać prawie 3 mld euro.
10.04.2023 | aktual.: 10.04.2023 15:45
Rumunia korzysta z przestarzałego uzbrojenia
Według raportu z 2022 roku, rumuńska armia dysponowała 191 bojowymi wozami piechoty. Co prawda w 2020 roku odebrano kołowe wozy Piranha V (łącznie 49 sztuk), ale sporą część wyposażenia tamtejszych sił zbrojnych nadal stanowiły radzieckie konstrukcje - 41 gąsienicowych BWP w podstawowej wersji MLI-84 i 101 zmodernizowanych MLI-84M.
MLI-84 i MLI-84M to głębokie modernizacje radzieckiego BMP-1, które były produkowane w latach 1985 - 1991. Rumuńscy konstruktorzy zastosowali mocniejszy silnik i powiększyli kadłub wozu (odbiło się to na dużym wzroście masy). Załogę wozu nadal stanowią 3 osoby (+ ewentualne 8 osób desantu).
Rumuńska modernizacja objęła także uzbrojenie. W zwykłym MLI-84 zostało ono uzupełnione o przeciwlotniczy karabin maszynowy 12,7 mm DSzK, natomiast zmodernizowana wersja MLI-84M wykorzystuje nową wieżę OWS-25R z armatą automatyczną kalibru 25 mm Oerlikon KBA i dwoma wyrzutniami ppk Spike-LR.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rumunia chce kupić zachodnie BWP
Jak podaje serwis Defence Romania, Ministerstwo Obrony Rumunii przygotowało kompleksowy program modernizacji sprzętu, który obejmie nie tylko czołgi M1A2 Abrams, ale właśnie też bojowe wozy piechoty. Łącznie na ten cel ma zostać wydanych około 10 mld euro.
W początkowej fazie, Rumunia ma zakupić 246 bojowych wozów piechoty zachodniej produkcji - oznaczałoby to zwiększenie obecnej floty aż o 50%. Wartość kontraktu jest szacowana na 2,54 mld euro, wliczając w to usługi serwisowe i dostawę symulatorów. Po 2031 roku planowany jest zakup kolejnych 52 zachodnich wozów w celu stworzenia "operacyjnego i strategicznego taboru". Wartość zakupów wyniesie kolejne 450 mln euro.
Program modernizacji rumuńskich sił zbrojnych ciągle jest na etapie konsultacji (jeszcze nie został zatwierdzony przez rumuński parlament). Co prawda jeszcze nie wiadomo w jakiej procedurze zostanie wybrany nowy BWP dla rumuńskiej armii, ale źródła wskazują, że mocnym kandydatem jest tutaj ASCOD produkcji General Dynamics.
Paweł Maziarz, dziennikarz Wirtualnej Polski