Rtuć-BM – rosyjski system walki radioelektronicznej. Jest jak pole siłowe nad własnym wojskiem

Rtuć-BM – rosyjski system walki radioelektronicznej. Jest jak pole siłowe nad własnym wojskiem

System WRE Rtuć-BM
System WRE Rtuć-BM
Źródło zdjęć: © Siergiej Biełaszow
Łukasz Michalik
11.02.2022 20:54

Wyglądają niepozornie i niezbyt groźnie, jak pojazdy z wielkimi antenami. Mimo tego systemy Rtuć-BM imponują możliwościami. Potrafią stworzyć nad własnymi siłami niewidzialną tarczę, która zdetonuje nadlatujące pociski.

Wojska walki radioelektronicznej (WRE) są w Rosji traktowane z wysokim priorytetem. Przed laty uznano je za sposób na zniwelowanie przewagi NATO, więc rosyjska armia ma obecnie do dyspozycji wiele różnych systemów, przeznaczonych do wykrywania albo zagłuszania emisji elektromagnetycznych.

Jednym z nich jest system o nazwie Rtuć-BM, rozwijany jeszcze w czasach Związku Radzieckiego. Jego zadaniem jest zakłócenie działania zapalników radiowych w nadlatujących pociskach rakietowych (co pokazuje poniższy film). Zasięg działania systemu obejmuje obszar do 50 hektarów.

Ochrona przed nadlatującymi pociskami

System charakteryzuje się krótkim czasem gotowości – przejście z położenia marszowego w bojowe następuje w ciągu zaledwie 10 minut.

W praktyce działanie systemu Rtuć-BM powoduje, że nad chronionym obszarem powstaje rodzaj niewidzialnej kopuły, na której detonują nadlatujące pociski rakietowe. Ponieważ eksplozje następują na dużej wysokości, nie powodują szkód na ziemi.

System może także działać w trybie, który zmienia sposób działania zapalników – ze zbliżeniowego, powodującego eksplozję na niewielkiej wysokości nad ziemią, na kontaktowy, gdzie głowica wybucha już po uderzeniu w ziemię, co powoduje mniejsze zniszczenia. Zdaniem twórców to doskonałe rozwiązanie do chronienia zgrupowań wojsk, a także różnego rodzaju stacjonarnych obiektów, jak lotniska, stacje radarowe czy budynki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (175)