Rosyjski T‑90M Proryw-3 kontra rów przeciwczołgowy. Czołg nie dał rady
Nawet płytki rów przeciwczołgowy, w poł ączeniu z brawurą – a zapewne i pechem – kierowcy, może okazać się poważnym wyzwaniem. Przekonała się o tym załoga rosyjskiego T-90M Proryw, dla którego niepozorna przeszkoda okazała się problemem na tyle dużym, że czołg został zniszczony.
14.11.2024 21:55
Wojna w Ukrainie przyniosła renesans fortyfikacji polowych i zapór inżynieryjnych. Przez lata ich znaczenie marginalizowano na rzecz działań manewrowych, ale charakter starć w Ukrainie sprawił, że różnego rodzaju umocnienia i zapory ponownie – po niemal wieku od czasów Wielkiej Wojny – zyskały na znaczeniu.
Obie strony starają się umacniać kierunki potencjalnego ataku nieprzyjaciela, a skuteczność umocnień dobitnie pokazała nieudana, ukraińska ofensywa z lata 2023 roku. Mimo skali użytych sił ukraiński atak ugrzązł w rosyjskim pasie przesłaniania, ponosząc ciężkie straty przed dotarciem do głównej linii rosyjskiej obrony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ma prawie 100 lat i wciąż jest na topie. Co z tą telewizją? - Historie Jutra napędza PLAY #3
Dlatego zarówno Rosjanie, jak i Ukraińcy nie zaniedbują budowy umocnień i zapór, a przykładem ich skuteczności jest los rosyjskiego czołgu T-90M, którego załoga próbowała sforsować rów przeciwczołgowy.
Zobacz także: Rozpoznasz te myśliwce i bombowce?
Jego podstawową rolą nie jest całkowite uniemożliwienie przejazdu czołgów, ale spowolnienie ich i zmuszenie, by podczas przejazdu nad górną krawędzią rowu odsłoniły najsłabiej opancerzoną, dolną część kadłuba.
Próba pokonania przeszkody zakończyła się dla czołgu fatalnie – maszyna przewróciła się, odsłaniając słabo chronione dno kadłuba. Choć załoga zdołała opuścić przewrócony czołg, jego los przypieczętowały ukraińskie drony.
T-90M Proryw-3 – najnowocześniejszy czołg Putina
T-90M Proryw (Proryw-3) to najnowsza modernizacja rosyjskiego czołgu podstawowego T-90 Władimir. Czołg w tym wariancie zaprezentowano po raz pierwszy podczas targów Armija 2017, a od 2021 roku kolejne transze pojazdów sukcesywnie przekazywano jednostkom rosyjskiej armii.
Czołg jest chroniony modułowym pancerzem reaktywnym Relikt, wnętrze przedziału bojowego wyłożono warstwą przeciwodpryskową, a pojazd jest chroniony przez system aktywnej obrony soft-kill Sztora w wariancie TSzU-1-2M.
T-90M został dostosowany do strzelania najnowszymi rosyjskimi pociskami przeciwpancernymi APFSDS, a skuteczność ognia zwiększa ulepszony system kierowania ogniem Sosna-U, wyposażony m.in. w nowoczesną kamerę termowizyjną.
Czołg pokryto także nową warstwą maskującą, będącą połączeniem pokryć Nakidka i Tiernownik. Dzięki temu jest nie tylko trudniejszy do zauważenia w paśmie widzialnym, ale ma również obniżoną sygnaturę termiczną i radiolokacyjną.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski