Czołg T-72 zauważony w USA. Maszynę radzieckiej produkcji przewoziła laweta

Czołg T‑72 zauważony w USA. Maszynę radzieckiej produkcji przewoziła laweta

Czołg T-72
Czołg T-72
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Ministerstwo Obrony Holandii
Karolina Modzelewska
18.05.2023 18:05

W Stanach Zjednoczonych zauważono kolejny czołg radzieckiej produkcji na lawecie, o czym donosi The War Zone. Tym razem był to model T-72, ukryty pod plandeką. Według amerykańskiego serwisu może być to jedna z 90 maszyn, które jedne z czeskich firm zgodziła się wyremontować dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Przypominamy, co to za czołgi.

W kwietniu 2023 r. użytkownicy serwisu Reddit zauważyli rosyjski czołg T-90A na jednej z dróg w stanie Luizjana w USA. Ukraiński serwis Militarny twierdził, że jest to maszyna przejęta przez 92. oddzielną brygadę zmechanizowaną Sił Zbrojnych Ukrainy 25 września 2022 r. we wsi Kurylówka, w obwodzie charkowskim. Do listy rosyjskich czołgów, które zawitały do USA, można dołączyć też T-72. Jak donosi The War Zone, ten czołg zauważył w stanie Nevada Dave Trojan, emerytowany technik elektronik lotnictwa Marynarki Wojennej z Michigan.

Trojan w rozmowie z serwisem wyjaśnił: "spojrzałem na ciężarówkę, która podjechała po paliwo i od razu rozpoznałem, że przewozi rosyjski czołg. Czołg wyglądał na kompletny z przednim pancerzem reaktywnym". Mężczyzna zauważył etykietę wysyłkową na jednym z przednich błotników czołgu. Wynikało z niej, że maszyna została odebrana z National Automotive Test Center (NATC) w Silver Spring w Nevadzie i jest transportowana do ośrodka wosjkowego Aberdeen Proving Ground (APG) w Maryland.

Nie wiadomo dokładnie, w jakim celu maszyna trafiła do Stanów Zjednoczonych i jaka jest jej historia. Jedna z teorii zakłada, że jest to specjalny prototyp T-72M1 zbudowany przez czeską firmę o nazwie Excalibur Army dla Ukrainy. W tej wersji oznaczonej jako T-72 M5 Scarab, wykorzystano nowy pancerz Kontakt-1 ERA (Explosive Reactive Armor), który zamontowano z przodu kadłuba i wokół wieżyczki. Zmieniono w nim też działo na armatę gładkolufową 2A46M 125 mm. Jak pisał Konrad Siwik, może ona strzelać trzema rodzajami amunicji, w tym pociskami APFSDS, HEAT-FS oraz HE-FRAG (FS).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W czeskim T-72 poprawiono także osiągi i ogólną żywotność maszyny. W T-72 wykorzystano silnik wysokoprężny V-84-1 o mocy 840 KM. Maszyna może poruszać się z maksymalną prędkością 60 km/h, a jej maksymalny zasięg to ok. 500 km. Można więc powiedzieć, że czeski T-72 jest ulepszoną wersją popularnego czołgu, który wciąż znajduje się na wyposażeniu wielu państw. Z T-72 korzysta m.in. polska armia. Część tych maszyn Warszawa przekazała jednak Ukrainie, o czym informowaliśmy tutaj.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie