Rosjanie umieszczają ją w zabawkach. To zakazana broń
24.01.2023 10:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rosja łamie międzynarodowe prawo humanitarne, ponieważ celowo stosuje broń, której ofiarami padną w większości cywile – donoszą ukraińskie media. Jak wynika z konferencji resortu obrony w Kijowie i Sztabu Generalnego SIł Zbrojnych Ukrainy, armia Putina umieszcza materiały wybuchowe w sprzęcie AGD, żywności, a nawet zabawkach dla dzieci. Wśród wykrytej broni znalazła się mina zakazana przez tzw. konwencję ottawską.
Jak wskazuje ukraiński serwis Defense Express, a terenie blisko 60 krajów na całym świecie rozsianych jest 110 milionów różnych min. Ukraina od 2014 r. przoduje w tym zestawieniu z powodu rosyjskiej agresji. W zdarzeniach związanych z materiałami wybuchowymi zginęły 172 osoby, w tym 21 dzieci. Ranne zostały natomiast 374 osoby, z czego 45 to osoby niepełnoletnie. Wybuchy min są przyczyną 35 proc. takich zdarzeń.
Ukraińcy podkreślają, że Rosjanie umieszczają takie materiały nawet w pluszowych misiach. Na wspólnej konferencji resortu obrony w Kijowie i Sztabu Generalnego pokazano, jakie rodzaje min zostały znalezione w przedmiotach pozostawionych przez żołnierzy Putina na dawnych terenach okupowanych. Uwagę zwraca charakterystycznie wyglądająca mina przeciwpiechotna znana jako POM-3 Medalion. Jest to broń zakazana przez międzynarodową konwencję.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Medalion – "inteligentna" mina Rosjan
Jak pisała Karolina Modzelewksa, POM-3 Medalion to nowy rodzaj min, które są w stanie nie tylko wykryć ludzkie kroki, ale także odróżnić je od kroków zwierząt. Rosjanie rozmieszczają je w Ukrainie m.in. za pośrednictwem systemu minowania narzutowego ISDM Zemledelije.
Stosowanie broni tego rodzaju jest zabronione na mocy tzw. konwencji ottawskiej z 1997 r. , ale Rosja nie jest jej sygnatariuszem. O budowie POM-3 Medalion i zasadzie jej działania opowiadał w rozmowie z WP Tech ppłk dr inż. Wojciech Furmanek z Wojskowej Akademii Technicznej.
– Ma ona postać walca o średnicy sześćdziesięciu kilku mm i wysokości 20 cm. Na jej pobocznicy znajduje się 6 podpartych sprężynami ramion, których rolą jest pionowe ustawienie miny po jej upadku na ziemię. Po jej spionowaniu znajdująca się w minie sonda detektora sejsmicznego zostaje wbita w grunt i w ten sposób procesor miny otrzymuje sygnały informujące o zbliżaniu się celu – wyjaśniał nasz rozmówca.
Jeśli chodzi o wspomniany wcześniej system ISDM Zemledelije, to jest to rozwiązanie, które pozwala w zaledwie kilka minut pokryć minami ogromny teren o powierzchni setek metrów kwadratowych. Jest to kompleks osadzony na ciężarówce Kamaz, który po raz pierwszy zaprezentowano w 2020 r. System wykorzystuje wieloprowadnicową wyrzutnię rakietowej kal. 122 mm, a jego środkiem rażącym są właśnie miny POM-3 Medalion.
Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski