Rosjanie "spuścili" dymną kurtynę. Bali się uderzenia ukraińskich dronów

Rosjanie "spuścili" dymną kurtynę. Bali się uderzenia ukraińskich dronów

Wytwornice dymu TDA-3
Wytwornice dymu TDA-3
Źródło zdjęć: © X | @HowThingsWork_
Karolina Modzelewska
22.04.2024 14:56, aktualizacja: 23.04.2024 11:56

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie pokazujące zasłonę dymną, którą Rosjanie stworzyli, aby chronić swój sprzęt wojskowy przed ukraińskimi dronami FVP. Według kanału Ukrainian Front, prowadzonego przez ekspertów OSINT, zdarzenie miało miejsce w okolicy Biełogołowki w obwodzie ługańskim. Do stworzenia tego typu zasłony Rosjanie mogli wykorzystać wozy TDA-3. Wyjaśniamy, co to za maszyny.

Gęste chmury dymu utrudniają przeprowadzanie celnego ataku, szczególnie w przypadku dronów FPV (ang. first person view), zazwyczaj przenoszących ładunki o niewielkiej masie. Wiedzą o tym Rosjanie, którzy coraz częściej sięgają po zasłony dymne. Jak zauważył Ukrainian Front, ostatnio taka zasłona została wykorzystana w okolicy Biełogołowki w obwodzie ługańskim. Nagranie z tego zdarzenia można obejrzeć poniżej:

Rosyjskie zasłony dymne

Jak już informowaliśmy, wykorzystanie dymu jest jednym z elementów "maskirowki", czyli rosyjskiego maskowania operacyjnego. Do jego tworzenia Rosjanie wykorzystują m.in. wozy TDA-3. Jest to stosunkowo młode rozwiązanie, które do służby trafiło w latach 2016-2017. Przy jego tworzeniu Rosjanie wykorzystali doświadczenia zgromadzone podczas użytkowania wcześniejszych wersji pojazdu, czyli TDA-2K, czy TDA. Jak twierdzą, TDA-3 jest kilkukrotnie lepszy od poprzedników pod względem wydajności, szybkości tworzenia zasłony dymnej, a także obszaru, jaki może ona pokryć.

Z dostępnych informacji wynika, że wozy TDA-3 wykorzystują specjalne aerozole, które są w stanie ukryć sprzęt wojskowy zarówno przed obserwacją bezpośrednią, jak i radarową. Sam pojazd ma ok. 16 ton i jest osadzony na ciężarówki KamAZ-5350 6x6. Składa się z kilku modułów. Wśród nich są moduł kryjący w sobie specjalne zbiorniki na mieszankę dymną lub jej składniki, a także moduł służący do ich mieszkania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: SięKlika #30: AI zrobiło film, Szkoła we Wrocławiu zakazała smartfonów, Metalowy bolec w gniazdku

Serwis TopWar podaje, że wozy TDA-3 są wyposażone w zestaw sprzętu meteorologicznego. Ich przygotowanie do pracy zajmuje ok. 5 minut. Podczas tworzenia zasłony dymnej pojazdy zużywają sproszkowane składnik ze stałą szybkością 13 kg/minut. Według TopWar zasłona stworzona przez TDA-3 może utrzymywać się od 110 minut do nawet 6 godzin, jest to uzależnione od natężenia przepływu wykorzystywanej mieszkanki.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie