Rosjanie się cofają. Tyle terytoriów odbili niedawno Ukraińcy
Od początku września obrońcy wyzwolili ok. 2 tys. km kwadratowych okupowanych terytoriów – przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski . W swoim wystąpieniu wskazał konkretne jednostki, które przyczyniły się do tego sukcesu. Przyjrzyjmy się używanej przez nie broni.
12.09.2022 14:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Obecnie armia rosyjska robi to, co może najlepiej— ucieka. A przecież to dla nich dobry wybór, żeby uciekać. Na Ukrainie nie ma miejsca dla okupantów i nigdy nie będzie – powiedział Zełenski. W swoim wystąpieniu złożył podziękowania niektórym formacjom, w tym 15. Słowiańskiemu Pułkowi Gwardii Narodowej oraz Siłom Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy. Przyjrzyjmy się broni, z której korzystają te jednostki.
Ukraińcy odbijają okupowane ziemie
Ukraińskie jednostki specjalne mają do dyspozycji m.in. opancerzone transportery Kozak-2 rodzimej produkcji, karabin wyborowy Galat’z oraz ukraiński karabinek automatyczny Maljuk. Gwardia Narodowa korzysta natomiast m.in. z wozów piechoty BMP-2.
Kozak-2 to ukraiński lekki wóz w układzie 4x4. Pojazd został opracowany na podwoziu ciężarówki Iveco Eurocargo 150 E28 i jest produkowany rzez firmę NPO Praktika. Prezencja tej konstrukcji została po raz pierwszy zaprezentowana 30 listopada 2014 r. na poligonie ośrodka szkoleniowego Gwardii Narodowej w pobliżu miejscowości Nowe Piotrowce w obwodzie kijowskim.
W listopadzie 2015 r. resort obrony Ukrainy poinformował, że w trakcie eksploatacji transportera w jednostkach wojskowych dokonano ulepszeń tej konstrukcji (wzmocniono m.in. urządzenia blokujące drzwi, uproszczono system pompowania kół i zmieniono mocowania na broń). Pojazd jest obsługiwany przez dwie osoby i może przewozić do 11 żołnierzy desantu.
Zobacz także
Nośność uzbrojonego wozu wynosi ok. 4 t. Kozak-2 jest napędzany przez silnik wysokoprężny Iveco o mocy 250 KM. Na uzbrojenie pojazdu składają się karabin maszynowy kal. 7,62 mm, granatnik i automatyczny 30 i 40 mm oraz karabin maszynowy kal. 12,7 mm.
Karabin maszynowy Galat’z, z którego korzystają ukraińskie jednostki specjalne, jest produkowany przez izraelską firmę Israel Military Indristres (IMI Systems). Broń korzysta z naboi 7,62 x 51 mm NATO i jest zasilana z pudełkowych magazynków o pojemności 10 lub 20 naboi. Masa karabiny wraz z dwójnogiem i pasem transportowym wynosi 6,4 kg. Zasięg skuteczny tej broni to ok. 600 m.
Karabinek Maljuk ((pol. "Dziecko") jest produkowany przez ukraińską firmę INTERPROINVEST z Kijowa. Jest to przeprojektowana do formatu bezkolbowego wersja AK-74. Nad bronią pracowano od 2005 r., a po raz pierwszy zaprezentowano ją w 2015 r.
Maljuk waży 3,8 kg, a jego długość wraz z lufą wynosi 712 mm. Wyprodukowane wersje tej broni są przystosowane do naboi 7,62x39mm i 5,45x39mm oraz do standardowej amunicji NATO 5,56x45mm. Karabinek posiada bezkolbowy układ konstrukcyjny bullpup, w którym komora zamkowa znajduje się za mechanizmem spustowym.
BMP-2 to bojowy wóz piechoty produkowany w latach 80. XX w. Jest wyposażony w działko 2A42 kal. 30 mm i karabin maszynowy, a w pierwotnej wersji posiadał także wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych 9K113 Konkurs. Pojazd waży 14 t i jest obsługiwany przez trzyosobową załogę. Może przewozić do ośmiu żołnierzy desantu.
Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski