Rosjanie rozpoczęli budowę. Tak przygotowują się na silne uderzenie

Rosjanie rozpoczęli budowę. Tak przygotowują się na silne uderzenie

Drony Shahed-136
Drony Shahed-136
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
oprac. NGA
14.11.2023 10:12, aktualizacja: 17.01.2024 13:56

W Rosji obecnie trwa budowa nowoczesnej fabryki, której głównym celem ma być produkcja na skalę przemysłową dronów kamikadze o nazwie Shahed-136. Te zaawansowane technologicznie maszyny zostały zaprojektowane przez Iran. Informacje na ten temat przekazała w poniedziałek agencja Reutera. Zgodnie z doniesieniami, Moskwa planuje wykorzystać te drony do przeprowadzenia ataków na ukraińskie obiekty energetyczne.

Potwierdzenie budowy fabryki można znaleźć na zdjęciach satelitarnych, które zostały dokładnie przeanalizowane i opisane w raporcie amerykańskiego Instytutu Nauki i Bezpieczeństwa Narodowego (ISIS). Według analizy przeprowadzonej przez ten prestiżowy think tank, budynek, który jest obecnie w trakcie budowy, znajduje się w odległości około 800 km na wschód od Moskwy, w regionie Tatarstanu. Ten zakład ma być miejscem, gdzie na dużą skalę będą produkowane drony Shahed-136.

Raport ISIS zwraca uwagę na fakt, że ani Stany Zjednoczone, ani ich sojusznicy nie zdecydowali się na nałożenie sankcji na właściciela fabryki - firmę JSC Alabuga, ani na spółki z nią powiązane. W raporcie zaznaczono, że "kluczowym, ale już spóźnionym krokiem", który powinien podjąć Waszyngton, jest nałożenie sankcji na właściciela fabryki oraz firmy z nią powiązane.

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w niedzielę wezwał swój kraj do przygotowania się na rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną. W zeszłym roku, podczas zimy, Rosja regularnie atakowała ukraińską infrastrukturę energetyczną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Drony Shahed-136 w Rosji

Pełna specyfikacja irańskich Shahedów-136 wciąż pozostaje nieznana. Wiadomo jednak, że są to bezzałogowce regularnie wykorzystywane przez Rosję m.in. w atakach w roju. Wedle niektórych źródeł Shahed-136 ma osiągać zasięg przekraczający 2 tys. km, jednak szacuje się, że realna wartość wynosi około połowę tej wartości, 1 tys. km.

Wymiary pojedynczego drona to z kolei 3,5 m długości i 2,5 m rozpiętości skrzydeł. Jednostkę napędową rzeczonego Shaheda stanowi silnik Limbach L550E, który generuje moc na poziomie 50 KM i rozpędza konstrukcję do prędkości maksymalnej 185 km/h. Za skuteczne zniszczenia celów odpowiada w przypadku tej broni głowica bojowa ważąca do 40 kg. Przybliżony koszt jednego bezzałogowca Shahed-136 to ok. 20 tys. dolarów.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie