Rosjanie przywracają sieć sowieckich obserwatoriów. Skierują oczy na kosmos
Rosjanie przywracają do działania globalną sieć sowieckich obserwatoriów. Ich zadaniem było i znów będzie obserwacja obiektów NEO. Informację podał jeden z rosyjskich instytutów badawczych.
NEO, czyli near earth objects - obiekty bliskie Ziemi, to grupa ciał niebieskich poruszających się bliżej po orbicie niż 1,3 (około 194 477 231,91 km) jednostki astronomicznej od Słońca. Zaliczamy do nich komety, planetoidy i meteoroidy. Ich obserwacja jest bardzo ważna, ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców planety.
Instytut Matematyki Stosowanej Keldysh informuje, że obserwatoria dostają właśnie nowe życie. Były umieszczone w państwach byłego Związku Radzieckiego, Boliwii oraz Szwajcarii. Sieć służąca do obserwacji NEO podobno już działa i została rozszerzona o kolejne placówki.
Powstało osiem nowych obserwatoriów należących do sieci obserwacyjnej. Zostały zbudowane na wschodzie terenu Rosji, w Mołdawii oraz Meksyku.
Zadaniem sieci będzie śledzenie ponad 5000 zidentyfikowanych obiektów, znajdujących się w pobliżu Ziemi. W bazie danych są nie tylko wspomniane wcześnie asteroidy, komety i meteory, ale także... kosmiczne śmieci i statki kosmiczne. Obserwatoria śledzą wszystkie ruchy obiektów.