Rosjanie przewiercają Arktykę. Zbiją na tym fortunę

Rosjanie przewiercają Arktykę. Zbiją na tym fortunę
Źródło zdjęć: © iStock.com
Arkadiusz Stando

18.12.2017 14:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowa platforma Rosjan ma wydobywać rocznie 16 milionów ton gazu ziemnego. Dzięki niej, wyprzedzą swoich konkurentów na rynku paliw kopalnych.

Polarny lód topnieje, a wraz z tym zjawiskiem region arktyczny ujawnia swoje ukryte zasoby. Cieńszy lód i nowo odkryte ścieżki pozwalają na wiercenie w niedostępnych wcześniej częściach planety.

Najsilniejsze gospodarki świata ścigają się o władzę nad zasobami Arktyki. Ostatni ruch Władimira Putina w stronę gazu ziemnego pomoże Rosji stać się absolutnym liderem rynku. To platforma, która kosztowała 27 milionów dolarów, znajduje się na odległym półwyspie Jamał. Rocznie, będzie w stanie wydobywać aż 16 milionów ton skroplonego gazu ziemnego.

Ląd posiada ogromne rezerwy paliw kopalnianych, ale przez większość roku pokrywa go lód. Temperatury sięgają tam nawet do -50 stopni Celsjusza. Nowoczesna platofrma ma jednak poradzić sobie z trudnym środowiskiem.

Samuel Lussac, specjalista ds. wydobycia ropy naftowej i gazu w firmie Wood Mackenzie, powiedział agencji AFP, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy będzie "sprawdzać, czy zakład działa płynnie w trudnym środowisku Arktyki".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)