Rosjanie modyfikują drony. Sami pokazali nagranie
Rosjanie zaczęli wyposażać drony Molniya-2 w głowice miotaczy ognia RPO-A Trzmiel - podaje ukraiński portal Defense Express.
Rosyjskie drony Molniya-2, znane z prostoty i efektywności, są teraz wyposażane przez wojsko w nowe głowice. Jak podaje Defense Express, siły Federacji Rosyjskiej zaczęły montować elementy RPO-A Trzmiel (wersja z głowicą termobaryczną) we wspomnianych bezzałogowcach. Drony te, zaprojektowane tak, aby były możliwie tanie, stały się teraz większym zagrożeniem na froncie.
Nowe zastosowania dronów Molniya-2
Wideo opublikowane przez rosyjskie Ministerstwo Obrony pokazuje instalację tych głowic, co zauważyli użytkownicy mediów społecznościowych. Choć nie wiadomo, jak powszechna jest ta praktyka, pokazuje ona wszechstronność konstrukcji Molniya-2. Drony te wcześniej były widziane z innymi improwizowanymi głowicami, jak ładunki wybuchowe KZ-6 czy granaty przeciwpancerne z RPG-7.
W ostatnich tygodniach Rosjanie zaczęli jednak ulepszać tę konstrukcję. Dowodem tego jest obecność wspomnianych głowic z RPO-A Trzmiel, ale też wcześniej widzianych min przeciwpancernych TM-62.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zauważa Defense Express, eksperci związani z przemysłem zbrojeniowym ostrzegają, że prostota konstrukcji i wykorzystanie do produkcji dronów Molniya-2 materiałów dostępnych w wielu sklepach budowlanych oznacza, że Rosjanie mogą w łatwy sposób zwiększyć produkcję tych konstrukcji.
Wyjaśnijmy, że wspomniany dron Molniya-2 to rozwinięcie poprzednika Molniya-1. Oba te bezzałogowce zostały zaprojektowane z myślą o prostej konstrukcji, która przekłada się na niskie koszty produkcji. Molniya-2 jest zbudowany przede wszystkim ze sklejki i rur aluminiowych składających się na ramę. Skrzydła i stabilizatory konstrukcji są wykonane z lekkich materiałów, aby umożliwić szybki montaż i rozmieszczenie broni na froncie przez żołnierzy.
Napęd tej broni stanowi prosty silnik elektryczny (najprawdopodobniej pochodzenia chińskiego), który rozpędza drona do prędkości 80 km/h. Zasięg lotu wynosi ok. 40 km, choć może się różnić w zależności od przenoszonego ładunku.