Rosjanie modernizują Su-25SM3. Sztuczna inteligencja automatycznie namierzy cel

Rosjanie modernizują Su‑25SM3. Sztuczna inteligencja automatycznie namierzy cel

Rosjanie modernizują Su-25SM3. Sztuczna inteligencja automatycznie namierzy cel
Źródło zdjęć: © mil.ru/CC BY
Arkadiusz Stando
09.05.2019 07:24

Rosjanie zdecydowali o zmodernizowaniu starych samolotów szturmowych, które kilka lat temu przeszły modernizację. Tym razem jednak chodzi o solidną zmianę. Su-25SM3 otrzymają system naprowadzania oparty na sztucznej inteligencji.

Su-25 to jeden z najstarszych samolotów szturmowych na usługach Rosji. Ich produkcja rozpoczęła się już w 1978 roku a zakończyła dopiero dwa lata temu. Aktualnie, jedne z najnowszych modeli samolotów wciąż są modernizowane, a bazowanie na przestarzałej koncepcji wcale nie czyni ich gorszymi maszynami.

Teraz, jak twierdzą Rosjanie, możliwości bojowe Su-25 wzrosną trzykrotnie. Wystarczy, że zaimplementują nowoczesny system obserwacji i namierzania celów. Właściwie dzięki niemu piloci nie będą mieli zbyt wiele do roboty. Wystarczy, że wybiorą na ekranie cel, a oprogramowanie samo nakieruje uzbrojenie samolotu.

"W ramach dalszej modernizacji samolotów szturmowych, najnowsze wersje Su-25SM3 zostaną wyposażone w nowy system obserwacji. Będzie on w pełni zautomatyzowany, a pilot będzie musiał wybrać cel na ekranie, a cała reszta zostanie wykonana przez sztuczną inteligencję" - mówi dla agencji TASS anonimowy informator.

System oparty na sztucznej inteligencji będzie w stanie automatycznie identyfikować wrogie cele, oznaczać je i obserwować. Będzie też w stanie w dowolnym momencie (przebywając w zasięgu) wystrzelić pociski.

W rozmowie z TASS, ekspert ds. wojskowości Viktor Murakhovsky stwierdza, że samolot będzie mógł obierać cel i automatycznie wybierać najbardziej optymalną trasę, zależnie od wybranej taktyki. Może również przewidywać niezbędne manewry powietrzne, potrzebne do zaatakowania celu.

Su-25SM3 będzie w stanie pozyskiwać również cele z zewnętrznego źródła. Na przykład, będzie zintegrowany z systemem rozpoznawczym "Strelets". Podobne oprogramowanie ma otrzymać rosyjski śmigłowiec szturmowy Mi-28NM.

Źródło: TASS

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (481)