Wystrzelili go w kierunku Ukrainy. Ch‑22 uległ awarii i zaskoczył Rosjan
Pocisk Ch-22 Raduga wystrzelony przez Rosjan z pokładu bombowca Tu-22M3, uległ awarii i zamiast dotrzeć do Ukrainy, spadł w obwodzie lipieckim, na terenie Rosji, donosi Portal Militarny na Facebooku. W mediach społecznościowych (w tym na lokalnych rosyjskich kanałach na Telegramie i Vkontakte) pojawiły się nagrania pokazujące moment wybuchu pocisku.
Podczas rosyjskiego ataku na Ukrainę, który miał miejsce 1 lutego, z pokładu bombowca dalekiego zasięgu Tu-22M3 wystrzelono pocisk Ch-22 Raduga. Ten jednak uległ awarii i nie dotarł do celu. Pocisk spadł na terytorium Rosji, w obwodzie lipieckim. Pociski tego typu, wykorzystywane przez Rosjan do atakowania ukraińskich miast, są poważnym zagrożeniem dla infrastruktury krytycznej, ale także cywilnej.
Historia i Rozwój Pocisków Ch-22
Pociski Ch-22 zostały wcielone do służby przez ZSRR w latach 50. w odpowiedzi na brytyjski system Blue Steel. Pierwsze prototypy pojawiły się w 1962 r., a ich oficjalne wprowadzenie do użytku na bombowcach Tu-22 nastąpiło w 1967 r. Od tego czasu pociski były wiele razy modyfikowane. Przykładowo w latach 70. pojawiły się wersje z głowicami jądrowymi, Ch-22MA oraz Ch-22PSI. Modernizacje te pozwoliły na zwiększenie ich efektywności na współczesnym polu walki.
Pociski Ch-22 to potężne rakiety o długości 11 metrów i masie ponad pięciu ton, z czego aż 950 kg stanowi głowica bojowa. Po odłączeniu od nosiciela pocisk wznosi się na wysokość ok. 20 km, by następnie rozpędzić się do prędkości ok. 3 Ma (3600 km/h). W końcowej fazie ataku wartość ta wzrasta do 4 Ma (4900 km/h) i z taką właśnie prędkością uderza w cel, co w połączeniu z masą startową pocisku generuje ogromne zniszczenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: SięKlika #46: Cena GTA 6, SWITCH 2 oficjalnie, USA blokuje kolejne aplikacje, PS6 i zmiany
Jak przechwycić Ch-22?
Zasięg Ch-22 przekracza 500 km, co czyni go potężnym narzędziem ofensywnym. Zaprojektowane do przenoszenia ich bombowce Tu-22M3 sprawiają, że pociski te mogą być wystrzeliwane z dużej odległości, w tym z terytorium Rosji, przez co ich zestrzelenie jest niełatwym zadaniem.
Ukraińcy, przed pozyskaniem zachodnich systemów przeciwlotniczych takich jak np. Patriot czy SAMP/T, nie mieli możliwości przechwytywania Ch-22 Raduga. Dopiero broń przekazana przez Zachód zwiększyła ich możliwości w tym zakresie.