Rosja zestrzeliła własny samolot. Padło na zaawansowany myśliwiec
Według informacji przekazanych przez brytyjskie ministerstwo obrony istnieje duże prawdopodobieństwo, że rosyjskie siły obrony powietrznej zestrzeliły jeden z własnych wielozadaniowych odrzutowców bojowych Su-35S. Chodzi o jedną z najbardziej zaawansowanych maszyn w arsenale Moskwy.
04.10.2023 | aktual.: 04.10.2023 12:07
Codzienna aktualizacja wywiadowcza wskazuje, że chociaż od początku inwazji Rosja straciła ok. 90 samolotów, jest to prawdopodobnie dopiero piąty przypadek utraty Su-35S (Flanker-M w kodzie NATO). Według brytyjskiego wywiadu incydent miał miejsce 28 września nad Tokmakiem, miastem położonym ok. 20 km za linią frontu.
Rosjanie stracili Su-35S. To duży cios
W raporcie wywiadowczym podkreślono, że lokalizacja incydentu ma duże znaczenie. Tokmak, położony w obwodzie zaporoskim, to silnie ufortyfikowane miasto, które często jest gospodarzem dla rosyjskiego dowództwa w sektorze linii frontu, gdzie toczą się jedne z najbardziej intensywnych walk.
Kwatery dowództwa są zazwyczaj chronione przez specjalne systemy obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu. "Są one prawie na pewno utrzymywane w wysokiej gotowości, ponieważ Ukraina nadal prowadzi skuteczne, głębokie ataki na takie lokalizacje" - czytamy w aktualizacji wywiadowczej.
Wskazano, że pomimo ogromnych strat w samolotach, utrata Su-35S jest szczególnie dotkliwa dla Rosji, ze względu na jego zaawansowane technologicznie możliwości. To dla najeźdźców także kolejna strata wizerunkowa. Tym bardziej, że do incydentu doszło w miejscu ważnym dla rosyjskiego dowództwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co potrafi rosyjski myśliwiec Su-35S?
Su-35 to najnowocześniejszy seryjny samolot wielozadaniowy armii rosyjskiej. Su-35S jest jego najnowszym i najbardziej rozbudowanym wariantem, który wszedł do służby dopiero w 2014 r.
To ciężki, prawie 19-tonowy i dwusilnikowy, a zarazem jednomiejscowy myśliwiec przeznaczony do atakowania celów naziemnych i, w razie konieczności, nawodnych. Mierzy 21,6 m długości oraz ponad 15 m rozpiętości. Wykorzystuje technikę wektorowania ciągu, która zapewnia mu dobrą manewrowość przy niskich prędkościach. Prędkość maksymalna wynosi tu z kolei ponad 2390 km/h.
Myśliwiec jest uzbrojony w działko strzeleckie kal. 30 mm, ale może przenosić też uzbrojenie dodatkowe montowane na podwieszeniach. Posiada liczne systemy elektroniczne, w tym IRST OLS-35 oraz radar N035 Irbis-E z anteną z pasywnym skanowaniem fazowym, który pozwala na śledzenie nawet 30 celów.