Rosja szerzy kłamstwa na temat szczepionki na COVID-19. Tak twierdzi szef sił zbrojnych Wielkiej Brytanii

Rosja szerzy kłamstwa na temat szczepionki na COVID-19. Tak twierdzi szef sił zbrojnych Wielkiej Brytanii

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
01.10.2020 16:58, aktualizacja: 01.03.2022 14:03

Generał Sir Nick Carter przekonuje, że Rosja dąży do destabilizacji na całym świecie, siejąc dezinformacje na temat szczepionki na koronawirusa. Podobne działania podejmują Chiny. Szef sił zbrojnych ostrzega, że takie informacje bardzo szybko rozprzestrzeniają się w mediach społecznościowych.

Szef sił zbrojnych Wielkiej Brytanii powiedział, że taktyka propagandowa odzwierciedla strategię "wojny politycznej" agresywnie podjętej przez Pekin i Moskwę, „mającą na celu podważenie spójności” na Zachodzie.

Koronawirus i dezinformacja

Generał Carter oskarżył „autokratycznych rywali” o „manipulowanie środowiskiem informacyjnym” w celu wykorzystania kryzysu COVID-19 do celów strategicznych - w tym „prorosyjskiej polityki w zakresie szczepionek”.

W trakcie przemówienia w Thinktank Policy Exchange Carter podkreślał, że „narracje dezinformacyjne” miały przeniknąć do grup antyszczepionkowych w mediach społecznościowych. Przykładowo w lipcu fałszywy komunikat prasowy został opublikowany na stronach internetowych prorosyjskiego samozwańczego państwa w Ługańsku na wschodzie Ukrainy. Twierdzono niezgodnie z prawdą, że Stany Zjednoczone przeprowadziły testy szczepionek na ukraińskich ochotnikach, co doprowadziło do śmierci niektórych z nich.

Wielka Brytania: Rosja i Chiny robią to celowo

Takie próby nigdy nie zostały podjęte, ale błędne informacje bardzo szybko rozpowszechniły się w mediach społecznościowych. Carter powiedział, że był to przykład „cyfrowego autorytaryzmu” obok dobrze znanych kremlowskich cyberataków i ataków hakerskich. Dodał, że podobne podejście przyjęły Chiny, gdzie „Komunistyczna Partia Chin kształtuje przyszłość masowej inwigilacji".

Kraje takie jak Rosja i Chiny, argumentował Carter, „postrzegają kontekst strategiczny jako ciągłą walkę, w której instrumenty niemilitarne i militarne są używane bez ograniczeń bez jakiekolwiek rozróżnienia między pokojem a wojną.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)