Rosja przypomina o Cyrkonach. Będą testowane podczas manewrów z RPA i Chinami

Rosyjska fregata Admirał Gorszkow w trakcie ćwiczeń z RPA i Chinami przetestuje bojowe odpalenie pocisku hipersonicznego Cyrkon, o czym donosi rosyjska, państwowa agencja informacyjna TASS, powołując się na jedno ze swoich źródeł. Przypominamy, czym jest 3M22 Cyrkon i jaka jest jego specyfika.

Władimir Putin na tle fregaty Admirał Gorszkow
Władimir Putin na tle fregaty Admirał Gorszkow
Źródło zdjęć: © kremlin.ru | Пресс-служба Президента России
Karolina Modzelewska

03.02.2023 12:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ramach zbliżających się w lutym ćwiczeń z marynarkami wojennymi Republiki Południowej Afryki i Chin, po raz pierwszy podczas takiego wydarzenia, zostanie opracowany odcinek z ćwiczebnym startem bojowym hipersonicznego cyrkonu z okrętu - miało przekazać źródło, na które powołuje się TASS.

Rosjanie chcą testować Cyrkony

W ćwiczeniach "Mosi", które zostaną przeprowadzone u wybrzeży RPA, będzie uczestniczyć m.in. fregata rakietowa Admirał Gorszkow (417). Jest to jednostka projektu 22350 RFS, która weszła do służby w 2018 r. Ma wyporność 5400 ton, 123 m długości i może poruszać się z maksymalną prędkością 29,5 węzła. To z jej pokładu mogą zostać wystrzelone wspomniane hipersoniczne pociski manewrujące 3M22 Cyrkon.

Cyrkony, to pociski, którymi lubią chwalić się Rosjanie. Chodzi przede wszystkim o ich rzekome możliwości. Według rosyjskich źródeł 3M22 Cyrkon osiąga prędkość do 9 Machów (11113 km/h), a jego zasięg wynosi ponad 1000 kilometrów. Ważąca trzy tony rakieta nadaje się zarówno do wystrzelenia z jednostek nawodnych, jak i okrętów podwodnych. Już wcześniej Rosjanie testowali jej użycie, korzystając właśnie z fregaty rakietowej Admirał Gorszkow.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

O znaczeniu Cyrkonów dla Rosji świadczy fakt, że Borys Obnosow, dyrektor generalny Korporacji Pocisków Taktycznych, firmy, która opracowała pociski, otrzymał na mocy dekretu Władimira Putina tytuł Bohatera Federacji Rosyjskiej, o czym informował Adam Gaafar. Dodatkowo wielokrotnie Moskwa podkreślała, że państwa, które wdrożą broń hipersoniczną na masową skalę, będą miały znaczącą przewagę nad innymi.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski