Rosja przypomina o Cyrkonach. Będą testowane podczas manewrów z RPA i Chinami

Rosja przypomina o Cyrkonach. Będą testowane podczas manewrów z RPA i Chinami

Władimir Putin na tle fregaty Admirał Gorszkow
Władimir Putin na tle fregaty Admirał Gorszkow
Źródło zdjęć: © kremlin.ru | Пресс-служба Президента России
Karolina Modzelewska
03.02.2023 12:01

Rosyjska fregata Admirał Gorszkow w trakcie ćwiczeń z RPA i Chinami przetestuje bojowe odpalenie pocisku hipersonicznego Cyrkon, o czym donosi rosyjska, państwowa agencja informacyjna TASS, powołując się na jedno ze swoich źródeł. Przypominamy, czym jest 3M22 Cyrkon i jaka jest jego specyfika.

W ramach zbliżających się w lutym ćwiczeń z marynarkami wojennymi Republiki Południowej Afryki i Chin, po raz pierwszy podczas takiego wydarzenia, zostanie opracowany odcinek z ćwiczebnym startem bojowym hipersonicznego cyrkonu z okrętu - miało przekazać źródło, na które powołuje się TASS.

Rosjanie chcą testować Cyrkony

W ćwiczeniach "Mosi", które zostaną przeprowadzone u wybrzeży RPA, będzie uczestniczyć m.in. fregata rakietowa Admirał Gorszkow (417). Jest to jednostka projektu 22350 RFS, która weszła do służby w 2018 r. Ma wyporność 5400 ton, 123 m długości i może poruszać się z maksymalną prędkością 29,5 węzła. To z jej pokładu mogą zostać wystrzelone wspomniane hipersoniczne pociski manewrujące 3M22 Cyrkon.

Cyrkony, to pociski, którymi lubią chwalić się Rosjanie. Chodzi przede wszystkim o ich rzekome możliwości. Według rosyjskich źródeł 3M22 Cyrkon osiąga prędkość do 9 Machów (11113 km/h), a jego zasięg wynosi ponad 1000 kilometrów. Ważąca trzy tony rakieta nadaje się zarówno do wystrzelenia z jednostek nawodnych, jak i okrętów podwodnych. Już wcześniej Rosjanie testowali jej użycie, korzystając właśnie z fregaty rakietowej Admirał Gorszkow.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

O znaczeniu Cyrkonów dla Rosji świadczy fakt, że Borys Obnosow, dyrektor generalny Korporacji Pocisków Taktycznych, firmy, która opracowała pociski, otrzymał na mocy dekretu Władimira Putina tytuł Bohatera Federacji Rosyjskiej, o czym informował Adam Gaafar. Dodatkowo wielokrotnie Moskwa podkreślała, że państwa, które wdrożą broń hipersoniczną na masową skalę, będą miały znaczącą przewagę nad innymi.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie